Verkkokaapeli ei ole kytketty

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Freepass1 08.04.2006.

  1. Freepass1

    Freepass1 Member

    Liittynyt:
    28.02.2006
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Netti hidastuu ja antaa tuon virheen ruudun vasenpaan alanurkkaan, lähee heti siitä pois ja ilmottaa yhdistäneensä uudelleen. Yhteys ei mee kokonaan poikki ilmeisesti, koska ircistä ei putoa tuon aikana. eikä messengeriin joudu kirjautuun uudelleen. Tuo verkkokaapeli-ilmotus tulee välillä 4-5 kertaa tunnissa ja joskus taas toimii joitain tuntejakin kunnolla.

    Verkkokappeli on paikallaan ja johto on vaihdettu, mutta ei mitään auttanu. Yhteys on tämmönen huoneisto plus 10/10mb. Tuo modeemi on Cisco 575 LRE ja verkkokortti on Realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet.

    Ken tietää missä tai mikä mättää ja miten se korjataan?

    Kiitti etukäteen.
     
  2.  
  3. collarian

    collarian Member

    Liittynyt:
    17.04.2006
    Viestejä:
    15
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    mullakin oli sama ongelma Cisco 575 LRE modeemilla, mutta pistin joku tulitikku kaapelin viereen, nyt se toimii ihan hyvin! ;)
     
  4. Freepass1

    Freepass1 Member

    Liittynyt:
    28.02.2006
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Mitäköhän collarian oikein koittaa selittää, en ihan kyllä ymmärtäny. Ja mikä ihme on tulitikku kaapeli? Muutkin saa koittaa arvata mitä tässä oikeen tarkotetaan :)
     
  5. NUIJJA

    NUIJJA Active member

    Liittynyt:
    12.01.2005
    Viestejä:
    4,410
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Arvataan= kiilattu verkkokaapelin pistoke tulitikulla modeemin rasiaan? "Ilmeisesti huono kontakti"
     

Jaa tämä sivu