Machine_Check_Expection

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi tmup 28.03.2006.

  1. tmup

    tmup Member

    Liittynyt:
    19.11.2003
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Nyt iski ongelmaa koneen kanssa. Aivan yllättävissä tilanteissa silloin tällöin windows lyö jumiin siniseen ruutuun, jossa lukee machine_check_exception. Tätä ongelmaa ei ole aiemmin esiintynyt. Hommasin koneeseen uuden muistipiirin ja luulinkin että ongelma johtui muistin "epäsopivuudesta" mutta nyt ilman muistia ongelmaa on silti toisinaan esiintynyt. Mistäköhän kannattaisi alkaa etsimään ratkaisua?
     
  2.  
  3. nurmoosta

    nurmoosta Active member

    Liittynyt:
    15.01.2004
    Viestejä:
    2,365
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
  4. Neptun

    Neptun Active member

    Liittynyt:
    17.01.2005
    Viestejä:
    3,954
    Kiitokset:
    10
    Pisteet:
    68
    Nämä on aika hankalia ongelmia sillä perimmäinen syy voi olla monella eri taholla, jota Windows ei kuitenkaan osoita. Yksi todennäköisimmistä on koneen kuumeneminen. Katso toimivatko kaikki tuulettimet, jos on lämpötilaojen tarkkailuohjelma niin mitä se sanoo. Pikatutkimus: toimiiko kone kauemmin kotelo auki? Onko näyttiksessä myös tuuletin?
     
  5. tmup

    tmup Member

    Liittynyt:
    19.11.2003
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    tuuletinta olen säätänyt kovemmalle, koska itsekin uskoin lämpötilojen olevan ongelma, mutta silti nytkin tilttausta on tapahtunut. Näyttiksessä on myös tuuletin..
     
  6. Neptun

    Neptun Active member

    Liittynyt:
    17.01.2005
    Viestejä:
    3,954
    Kiitokset:
    10
    Pisteet:
    68
    Siis kaikki tuulettimet pyörii? Kotelo auki ei auta? Unohdin sanoa tuosta kuumenemisesta siihen tavallaan liittyvän asian, koita puhaltaa jollakin poly ja epäpuhteudet pois. Mulle on vielä epäselvää, onko sulla nyt vanha, uusi vai molemmat muistikammat käytössä. "Ilman muistia..." kai sulla jokin siinä on.

    Mitä teit niihin aikoihin kun ongelma ilmestyi? Asensitko jotakin uutta rautaa tai softaa? Katso myös Valvontatyökalut - Tapahtumienvalvonta siellä olevia varotuksia ja virheitä (3 eri lokia).
     
  7. tmup

    tmup Member

    Liittynyt:
    19.11.2003
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    pitää varmaankin sitten putsata kone vaikka suhteellisen uusihan tämä on. Koneessa oli valmiina gigan muistipiiri ja nyt lisäsin toisen gigan piirin koneeseen. Sen jälkeen kaatuilu alkoi, joten luulin että ongelmat johtui uudesta muistipalikasta. Nyt kiinni on enää alkuperäinen gigan piiri ja silti kaatuilua on esiintynyt, tosin ehkä harvemmin mutta silti.

    Sekin tuli mieleen että voiko ongelmat johtua viruksesta? Tosin tuo virheilmoitus viestii muunlaisesta ongelmasta, mutta viruskin tuli mieleen..
     
  8. tmup

    tmup Member

    Liittynyt:
    19.11.2003
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    niin ja katselin tapahtumien valvonnasta noita virheitä ja muutamat varoitukset siellä esiintyi muutamaan otteeseen:

    "Näppäimistön kirjoitusnopeutta ja viivettä ei voitu asettaa."

    "Näppäimistön merkkivaloja ei voitu asettaa."

    "TCP/IP saavutti yhtäaikaisille TCP-yhteysyrityksille asetetun suojausrajoituksen."
     
  9. Neptun

    Neptun Active member

    Liittynyt:
    17.01.2005
    Viestejä:
    3,954
    Kiitokset:
    10
    Pisteet:
    68
    Kyllä örkit ovat aina mahdollisia. Tässä tapauksessa tosin ei ole kovin tyypillistä, sillä virhe viittaa painotetusti rautapuolen asioihin. Yleensä myös Tapahtumienvalvonnassa on silloin enemmän outojen tapahtumien jälkiä. Voisitko kokeilla sillä uudella kammalla vanhan asemesta, siis vain yksi kampa.

    Tapahtumienvalvonnan virhesanomat näyttävät viittaavan näppämistöön. On mahdollista, että siinä on vikaa vaikka merkit tulostuvatkin. Jos sinulla on toinen näppäimistö, niin kokeile sen vaikutusta.

    Lisäys: Tuli vielä mieleen yksi näppäimistöön liittyvä mahdollisuus. Resetoi Bios. Katso ohjekirjasta miten se tehdään,
    Tavallisimmin emolevyssä olevalla jumpperilla. Koneesta on oltava virta sammutettuna - töpseli irti - kun Bios resetoidaan. Katso myös Ohjauspaneli- Näppäimistö onko siellä kaikki OK.
     
    Viimeksi muokattu: 29.03.2006
  10. tmup

    tmup Member

    Liittynyt:
    19.11.2003
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    nyt kone kaatui taas ja tarkistin samantien tapahtumanvalvonnasta virheet, eli tällainen virhe vastaisi sitä ajankohtaa kun kone meni jumiin:

    "Levyn tiedostojärjestelmärakenne on vahingoittunut tai epävakaa. Suorita Chkdsk-apuohjelma asemassa D:."

    Tuo Chkdsk-apuohjelma tuntuu käynnistyvän automaattisesti joka kerta kun koneen nykyään käynnistää. Ottaa pikkuhiljaa pattiin kun ei ole vastaaviin ongelmiin törmännyt ja nyt on sormi suussa!
     
  11. Neptun

    Neptun Active member

    Liittynyt:
    17.01.2005
    Viestejä:
    3,954
    Kiitokset:
    10
    Pisteet:
    68
    Onko sinulla XP D-osiossa? Montako kovalevyä ja mitkä ovat niiden asemat, osiot? Toistuva Chkdsk-ajo voi kertoa virheistä kovalevyssä. Aja kovalevyn pinnan tarkistus: Oma tietokone jne. Varaa siihen aikaa, sillä se kestää aika kauan kovon koosta riippuen.

    Tarkistitko näppäimistön? On nämä kiusallisia, erityisesti silloin kun jäljitetään vikaa joka voi olla monessa paikassa.
     
  12. tmup

    tmup Member

    Liittynyt:
    19.11.2003
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Koneessa on kaksi kovoa. Toinen on jaettu c ja d osioihin, toinen on vain yhdessä f-osiossa. Windows sijaitsee c:llä.


    Näppäimistöstä en kyllä löytänyt tähän viittavaa vikaa kuitenkaan.
     
  13. Neptun

    Neptun Active member

    Liittynyt:
    17.01.2005
    Viestejä:
    3,954
    Kiitokset:
    10
    Pisteet:
    68
    OK, tutki sen kovon pinta, jossa C ja D.
     
  14. tmup

    tmup Member

    Liittynyt:
    19.11.2003
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    ok, pitääpä tehdä heti niin kunhan pääsen töistä kotiin :=)


    Kiitokset vaan kovasti avusta! Vaikka kone onkin edelleen kettuillut niin mukava silti huomata että löytyy avuliaita neuvojia!
     
  15. ropetzki

    ropetzki Regular member

    Liittynyt:
    29.09.2005
    Viestejä:
    102
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Mulla on muuten ollu ihan sama ongelma... nyt ei oo vähään aikaan iskeny, sen jälkeen kun formatoin kovalevyn.
    En kyllä tiedä onko se on korjaantunut, kun se tulee nii satunnaisesti, välillä peräkkäisinä päivinä joskus taas kestää kuukausia ettei sitä ilmene. Usein kone on ruvennut kiukuttelemaan jos oon asentanut jotain uusia draivereita.

    Onko sulla muuten maxtor-merkkinen kovalevy?
     
    Viimeksi muokattu: 30.03.2006
  16. tmup

    tmup Member

    Liittynyt:
    19.11.2003
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    toinen kovoista on maxtor, mutta ongelmat viittavat nyt tuohon toiseen eli seagaten kovoon. On tämä vaikeeta tämä tietokoneen käyttäminen..
     
  17. tmup

    tmup Member

    Liittynyt:
    19.11.2003
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    vielä lisäilen infoa jos jollain loksahtaisi palaset kohdalleen. Itselläni on vaan lähinnä suu loksahtanut auki tämän sähläyksen kanssa. Eli vaikka olen ajanut levyn tarkistuksen nyt pariin otteeseen niin jos esim. yritän eheyttää d-asemaa niin windows antaa ilmoituksen:

    "Levyn eheytys on havainnut, että chkdsk pitää suorittaa asemassa d, suorita komento chkdsk /f"

    c-asemassa ei tuota ilmoitusta tule. Ja vielä selvennykseksi että siis c ja d asema ovat saman kovon kaksi eri osiota..
     
  18. Neptun

    Neptun Active member

    Liittynyt:
    17.01.2005
    Viestejä:
    3,954
    Kiitokset:
    10
    Pisteet:
    68
    Mulla on sellainen fiilis, että sä et ole tehnyt levyn pinnan tarkistusta vaan pelkästään ajanut chkdsk:n. Teitkö näin: Oma tietokone - klikkaa hiiren OIKEALLA napilla C:asema - Valikosta Ominaisuudet - ylhäällä olevista lehdistä Työkalut - aukeavasta valikosta kruksi kohtaan Korjaa automaattisesti tiedostojärjestelmän virheet SEKÄ Etsi ja yritä korjata virheelliset sektorit - Käynnistä - boottaa jne.

    Maxtorila on myös kovalevyjen tarkistusohjelma, en tiedä onko Seagatella.
     
  19. tmup

    tmup Member

    Liittynyt:
    19.11.2003
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Hetken jo näytti hyvältä, mutta sitten taas pahemmalta.

    Tein tuon kovalevyn tarkistuksen ja pari päivää kone toimi ilman ongelmia. Nyt kuitenkin taas samat ongelmat jatkuivat. Myös uudenlaisia tilanteita tuli esiin.

    Selailin biosia pariin otteeseen, ettei siellä näkyisi mitään virheilmoituksia. Melkein joka kerta selaillessani biosia, kone käynnistyi itsestään uudestaan. Välillä kävi myös niin että konetta käynnistäessä ei päästy edes windowsiin asti vaan kone tilttasi mustaan ruutuun ennen windowsia.

    Olen nyt kokeillut kahdella eri muistipiirillä, joten niissä ei pitäisi olla ongelmaa. Pitäisikö tuota biosin resetointia kokeilla?
     
  20. Neptun

    Neptun Active member

    Liittynyt:
    17.01.2005
    Viestejä:
    3,954
    Kiitokset:
    10
    Pisteet:
    68
    Voit resetoida Biosin. Muista ottaa virta pois koneesta töpselistä ja odota hetki, normaali sulkeminen ei riitä, ehdottomasti resetoinnin ajaksi! (1 minuutti riittää, sitten jumpperi takaisin) Kone lataa normaalin biosin kun käynnistät sen. Biosissa ei ole virheilmoitusten paikkoja, se vain toimii tai sitten ei. Kun se on kuitenkin toiminut niin ei tuntuisi tarvitsevan esim. päivitystä.

    Katso taas Tapahtumienvalvontaan siellä olevia virheitä ja varoituksia. Koita kellonajoista päätellä mitä teit tai tapahtui silloin kun ko. virhe sinne kirjattiin.

    Jokin nyt mättää aika pahasti koneessasi. Voithan lähettää hjt-lokin tuonne virustorjunnan laatikkoon. Tuo ensimmäinen virhesanomasi vaan oli useinmiten rautapohjainen, tosin virukset aina mahdollisia. Ei tässä sininen lamppu vielä oikein syty, täytyy vain kokeilla. Tämä Bios on nyt ensimmäisiä kohteita, joka pitäisi saada kuntoon, sehän ei ole vielä tekemisissä edes kovalevyn kanssa käynnistettäessä. Toivottavasti ei emo tai prossu...
     
  21. tmup

    tmup Member

    Liittynyt:
    19.11.2003
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Nyt taas vaikuttaisi enemmän ja enemmän siltä että vika on kovalevyssä. Kone on tiltannut useaan kertaan. Monta kertaa nykyään myös niin että kone kaatuu ennen kuin edes pääsee windowsiin asti. Olen kuunnellut kotelo auki koneen sisälle, ja kovalevystä kuuluu hiljaista ja kimeää nakutusta aina kun kone tilttaa. Tapahtumienvalvonnasta bongattuja virheitä tilttausten ajalta:

    "Levyn tiedostojärjestelmärakenne on vahingoittunut tai epävakaa. Suorita Chkdsk-apuohjelma asemassa D:"

    "Virheellinen lohko laitteessa \Device\Harddisk0\D."
     

Jaa tämä sivu