Athlon 2800+ kellotus?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi ov16v 21.03.2006.

  1. ov16v

    ov16v Member

    Liittynyt:
    11.06.2013
    Viestejä:
    67
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Elikä prosessorina oli AMD athlon xp-a, 2075mhz (12,5*166) 2800+ (barton)
    Emona olis Asukse A7v8x-LA.
    Mahtaisko saada kellottamalla lisätehoja. Ilman että joutuu mitään lisä tuuletuksia miettimään. Niin ja miten tää kellotus tapahtuis?
     
  2.  
  3. braide

    braide Active member

    Liittynyt:
    10.12.2005
    Viestejä:
    1,732
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    no kyllähän saat lisää tehoa jos kellotat prossua.. kuhan pidät huolen ettei prossu lämpenen liikaa. Tässä ohjelma jolla voit wintoosasta käsin kellottaa..http://www.softpedia.com/get/Tweak/CPU-Tweak/ClockGen.shtml
    siirrät mhz vaikka 5-10mhz kerralla ja hyväksyt testaat erilaisilla rasitus ohjelmilla ja valvot vaikka everestillä lämpötiloja..
     
  4. ov16v

    ov16v Member

    Liittynyt:
    11.06.2013
    Viestejä:
    67
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Viittesiks vähän neuvoa millai tota ohjelmaa sit käytetään.
     
  5. rafsanta

    rafsanta Regular member

    Liittynyt:
    30.05.2005
    Viestejä:
    1,966
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    toi ohjelma ei sovi läheskään kaikkiin emoihin, ja on erityisesti hyvä kun oikein 'rajoja' etsitään. eli mun vinkki on se, että biossiin vaan; turha lähteä clockgen:llä säätämään... tottakai jos oot varma että emos tukee sitä, niin voihan sillä ensin kokeilla. tökkää vaan muistit aika pirun pian vastaan jos ihan tavalliset on ja vaan fsb:tä nostat, eli siis biossiin pitää mennä kuitenkin.
    tutustu emosi manuaaliin!!! ja tähän sivuun: http://www.jathardware.com/index.php?option=com_content&task=view&id=40&Itemid=30
    http://www.jathardware.com/index.php?option=com_content&task=view&id=40&Itemid=30#pikaohjeet
     
    Viimeksi muokattu: 21.03.2006
  6. braide

    braide Active member

    Liittynyt:
    10.12.2005
    Viestejä:
    1,732
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    uudessa clockgenissa voi valita listalta oman emon jollei löydy voi laittaa piirisarja-kohtaisesti joten aika moneen emoon nykyään jo käy.. ellen sitte ihan väärin sitä ymmärtäny..:)
     
  7. rafsanta

    rafsanta Regular member

    Liittynyt:
    30.05.2005
    Viestejä:
    1,966
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    joo, tiedän kyllä, mutta esim oma vanha emoni ei tunnistunut vaikka laitto piirisarjan...
     

Jaa tämä sivu