Eli etsiskelen tässä taloon hubia, kun adsl motukasta loppuu paikat kesken. Hubissa pitäisi olla n.8 porttia ja palomuuri jotta voisi tuosta Zonesta päästä eroon. Tällä hetkellä löytyy SMCn 4 porttinen barricadi, mutta se on saatu firmalta ja on niiden konffaama, joten salasana on vaihdettu eikä mitään portteja pääse avaamaan. Eli ehdotuksia esim. verkkokaupan tai beestingin valikoimasta tuommoisesta härvelistä. Edit: Niin ja vielä tulostin liitäntä olisi plussaa.
On kyllä ollut ilman virtaa viikkojakin tuossa muuton aikana, mutta eipä ole auttanut. Joudun muutenkin ostamaan uuden, kun tuon konffaus on kielletty ja portit loppuvat kesken.
Virtojen katkaisu ei auta mitään, mutta se resetointi auttaa. En osaa ks. purkista sanoa kuinka se tapahtuu, mutta yleensä takana on nappula jota voi painaa neulalla tms. Voithan ostaa tuohon lisäksi jonku peruskytkimen 8:lla portilla? Tulee huomattavasti halvemmaksi kuin se että ostat palomuurillisen kytkimen 8:lla portilla.
Aah, löytyihän se reset. Homma juju on nyt kuitenkin siinä ettei isin firman boksia saa konffata, koska vain noilla asetuksilla se saa mennä firmansa verkkoon.
Nå osta siihen lisäksi vaikka se peruskytkin. Tuo vaikka: http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=1968
no mulle sattu silmään verkkokaupassa D-link dfl-700, hintaan 330e. siinä on muurit ja 10 porttia. katso speksit http://www.dlink.com/products/resource.asp?pid=327&rid=1152&sec=0 mutta kerran siellä on jo yksi härveli jota isi tarvitsee, niin osta vaan tuommonen kytkin jonka pkasp ehdotti ja pidä ne zonealarmit vielä paikoillaan, helpommalla selviää
Yritän nyt vielä pitää rautamuurin ajatuksissa, kun semmoiselle olisi käyttöä. Aika tyyris tuo d-linkin laitos, mutta tuskimpa moisesta kovin halvalla selviää.
löyty verkkokaupasta vielä Netgear FVS318GE VPN-palomuuri/reititin. hintaa vehkeellä on 120e. specsit osoitteessa http://www.netgear.com/products/details/FVS318.php kun äkkiseltään vertaa noita kahta, niin tuo d-linkin laite on vähän kovempi: lähinnä minun silmään iski d-linkin 50 megan "through-put". Netgearin laitteessa vastaava luku on 12 megaa, joka sekin riittää kotioloissa.
Tuo vaikuttaa jo ihan kohtuu hintaiselta laitteelta. Löytyisiköhän CruzBrokerista/Beestingistä vastaavaa, kun olisivat paremmalla etäisyydellä.
Joo, mutta pidetään mielessä se että isi-pappa ei pääse tekemään tod.näk. niitä etätöitä jos sinne heittää jonkun oman reitittimen/palomuurin tai muun hässäkän. Kannattanee varmaan ostaa se hubi jolla jakaa niitä yhteyksiä. Vai ymmärsinkö aivan väärin?
Homma menee niin että 4 porttisesta adsl boksista lähtee tällä hetkellä SMCn barricadi. Nyt on siis tarkoitus ostaa vastaava sen rinnalle.
krutsin sivuilla en edes kehannut selailla vastaavia vehkeitä kun se webstoren käyttöliittymä on.. rektumista. ja ei kai siinä mitään ongelmaa ole jos adsl-purnukassa on useampi portti vapaana, voihan sen viritellä aina näin: inntteernetti | | adsl-purkki ------ SMC ----- isäpapan kone | \-------- uusi muuri+kytkin ------ loput tietokoneet
Tuo on kyllä fakta. Beestingistäkään en oikein osannut löytää muuta kuin samanlaisen kuiten tällä hetkellä. Juuri näin (jos nyt oikein ymmärsin), eli adsl:tä lähtee piuhat kahteen kytkin+muuri yhdistelmään joista tämän hetkiseen tulee isukin kone ja toiseen loput.