Vinkkejä millasta rautaa kannattaisi hommata? Olisin hankkimassa uutta konetta ton vanhan 500 penan tilalle n.1000 euron budjetilla. Konetta käytetään pääasiassa netissä liikkumiseen, tekstinkäsittelyyn, kuvien tallentamiseen ja siirtämiseen CD:lle ja musiikin kuunteluun. Mahd. joskus ehkä myös DVD-elokuvien katseluun. Eli ei uusinta ja tehokkainta rautaa välttämättä tarvi. (toi 500:kin pyörittää DVD-leffoja) Käyttiksenä aion pitää tuon SUsE 10:n kunnes uusi versio ilmestyy.
Tuleekos sinulle Mikrobitti? http://www.mikrobitti.fi/nettijatkot/2006/03/tonninkoneet/ Jos ei tule niin käyppäs ostamas Lehti Mutta itse en noita pakettikoneita kovin suosi vaan kokoaisin itse saa mitä haluaa ja hinnalla millä haluaa
Toi oli ihan hyvä linkki, mutta kaipaisin vähän päivitystä omiin tietoihini. Itse kasasin silloin tän 500:kin ja olen ollut tyytyväinen. Mutta jostain syystä opiskelu pääsi pahasti väliin ja olen sinä aikana pudonnut näköjään kärryiltä pahasti. Eli vinkkejä Emolevy? Mihin emoon saa paljon muistia? Vai onko niissä eroja? Suorittimessa taidan kallistua AMD:n puolelle tällä kertaa. Mitä kellotaajuus nykyprosuissa merkitsee? Joku väitti ettei se kerro enää mitään suorittimen todellisesta suorituskyvystä. Näitä pakettikoneita olen aina karttanut, kun niissä ei ole juuri niitä ominaisuuksia kuin tarvitsen. Pelaamista en harrasta. DVD:t ja kuvienkäsittely kuitenkin vievät vissiin pirusti muistia. Onko järkevää ostaa joku n. 2GHz suoritin vai saako jo parempaa samalla rahalla?
Järkevin prossu voisi olla joko Athlon 64 3200+ (~140e) tai 3700+ (~240e). Muistia tuohon sitte sellaset 1 GB. Emolevyksi vaikka tämä: http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=3270 Näyttiksellä ei muuta väliä paitsi, että ton emon kanssa pitää olla pci-e-väyläinen eikä agp. Tuossa olet oikeassa. Nykyään löytyy yksi- ja kaksi-ytimisiä, eri kokoisella välimuistilla ja eri tekniikoilla toimivia prosessoreita. Prossun kellotaajuus ei ole Intel-AMD-taistossa merkinnyt paljoakaan enää 4-5 vuoteen eli ensimmäisten Athlon XP-prosessoreiden julkaisemisen jälkeen.
kasasin paketin täältä: http://www.poropekka.fi/store/ toi prossu mikä on paketissa, niin ei ole järkevä ostos jos sitä ei kellota, eli mieti sitä... http://img520.imageshack.us/img520/6348/kkkk2kq.jpg edit. mukana on hiiri, koska ostin tommosen äidille ja pidän siitä windows käytössä enemmän kun omasta MX518 hiirstä, joka makso yli 50€, eli on hyvä vastine rahoille!
Eiköhän kuvien ja videoiden editointi poikkea jonkin verran toisistaan. Videoeditointiin kyllä on hyvä toi 2 GB muistia, mutta kuvien editointiin riittäisi kyllä jo 1 GB:kin. Edit: Ja kuten rafsanta oli hyvin valinnut niin Linuxia varten kannattaa ostaa nvidia-pohjainen näytönohjain.