Joo eli tuli kaverin kanssa pieni väittely tästä, omasta mielestäni koneen teho ei vaikuta esim. siihen että jos kaveri lataa minulta niin lataus olisi sitä hitaampi mitä huonompi kone minulla olisi, vaikka jos nettiyhteyteni olisi 100mb.
Ok. Mutta miten tää netti ns. "todellisuudessa" toimii kun kaverini sanoo myös että esim. jos ajaisin cd-romilta ohjelmaa ja se veisi välimuistia niin nettikin hidastuisi. Ja että jos vaikka väylät (PCI, ATA jne.) ovat kuormittuneita niin sekin vaikuttaisi nopeuteen.
teoriassa ja laskennallisesti kaikki tieto mikä etenee tietokonessa syö jotain resurrsia, mutta ei sitä käytännössä huomaa.
Kyllä kone taitaa jonkin verran vaikuttaa, jos se on vanha ja lataat raskaita sivuja. Itellä vaihto 4ooMHz PII & 256MB -> 2GHz AXP & 1GB DDR vaikutti nettiselailun nopeuteen jonkin verran.
netti ei toimi yhtään sen hitaammin vaikka koneena olisi 1MHZ vs 10GHZ ainoastaa koneen selaimet toimii hitaammin, eli netti ei fyysisesti toimi yhtään sen hitaampaa..
Sitä justiinsa yritin tässä huonosti ilmaista. Vaikutusta vain jos kone ei kerkeä käsittelemään kaikkea mitä netti sille sylkee...
no tietysti "loppukäyttäjän nopeuteen" vaikuttaa koneen teho. Ja vanhassa koneessa(>400mhz[??]) wlan wpa-psk:lla yms. ei varmaan toimi ihan normaalisti. Ja tietysti monien (kymmenien)gigogen tiedostosiirroissa 1gbps nopeudella vaikuttaa kone siinä mielessä että se ei kerkeä kirjoittaa kaikkea kiintolevyille. Jos vaikka on joidenkin vuosien takainen peruskone.Oma arvioni vain. Mutta käytännössä näillä peruskaistanleveyksillä suomessa ei tule ongelmia. Ei kannata unohtaa softapalomuureja, virustentorjuntaa ja muuta vastaavaa, jonka kanssa ainakin vanhemmat koneet hidastavat verkon käyttöä