Mistä johtuu, että tv:n äänet kuuluu läpi vaikka tv:ssä näkyy dvd soittimen valikko(joku lg: divx-soitin)ja samaten jos katson jotain elokuvaa niin tv:n äänet kuuluu hiljaisissa kohdissa.. minulla on liitettynä dvd-soitin videoiden av2-liittimeen ja videoiden av1-liittimestä television scart:iin?
Tapahtuuko tämä sama ongelma jos videoista laittaa kanavaksi jonkun kanavan jolle kuvaa ei ole viritetty vielä (eli kanava näkyy sinisenä tai pelkkää kohinaa)?
Mulla kuuluu LG:n videoista päälle jääneen kanavan äänet vaimeasti läpi vaikka on virrat pois!? Koitas pistää videot AV- kanavalle niin ei pitäs melua kuulua. Tai jos vika on telkussa niin vaihda scartin paikkaa jos on kaksi.
No telkkari on joku saloran vanhempaa mallia oleva, jossa on vain yksi scart. telkkarissa ei myöskään ole varsinaista av-kanavaa (tai ei toimi ainakaan niin kuin mielestäni pitäisi).. sain viritettyä videokanavaksi 0:llan ja kun pistää sille niin silloin äänet ei kuulu läpi! mutta yritän kehitellä jonkun ratkaisun..