Niin sen pitäs olla. Verkkokaupassa lukee IDE kovot. Komponentit / Kovalevyt / IDE Samsung SpinPoint P80 80GB ATA
Pitäis jostain viel saada varma tieto... miten noi isommat IDE levyt sopii vanhaan koneeseen? vanha on Samsung 40gb (muistaakseni 4500h)
Elikkä on kahta sarjaa P-ata(Paraller-ata) ja S-ata(serial-ata) Tuo P-ata tarkoittaa samaa kuin IDE ja on yleisempi vanhemmissa koneissa. Nykyisin uudemmat koneet ovat usein s-ata liitännällä. Jos haluat vielä varmuuden, voit kurkata koneen sisälle http://www.fayerwayer.com/archivo/computadores/idevssata.jpg tossa kuvassa vasemman puoleinen on IDE eli p-ata ja oikeanpuoleinen S-ata
Onkos 100€ paha "FUJITSU 80GB IDE HDD 1"" mallisesta kovosta? suositelkaa joku mediakulma.com sivulta! EDIT: eiku hetkonen tää on 1 tuumanen eiks ookki? 3.5" tarvittais
Se on vissiin jotenkin. IDE ATA/P-ATA(33/66/100/133) Eli sama ide-väylätyyppi on ollut käytössä niin kauan kuin muistan.. Isommatkin ide-kovot sopivat liitännältään vanhempiin emoihin. Mutta näissä on usein ongelmana se, että bios ei tue niin isoja levyjä. Kovalevyt toimivat toki niissäkin koneissa missä bios ei tue, käyttöön ei vaan siinä tapauksessa saa kun sen biosin määräämän kapasiteetin. Mulla on yks esimerkkitapaus; mulla oli SOCKET 7 ATX emo johon sai maksimissaan 233MHz prossun. Bios tuki kovalevyjä 8Gb saakka. käytin siinä 40Gb Hitachi deskstaria, mutta se toimi vain 8Gb kapasiteetilla. Seuraava emolevy oli Muistaakseni ABIT BX-20 johon sai max 366 Slot 1 prossun, niin siinä oli kovotuki n. 19Gb. Se riippuu hyvin pitkälti biosista. Biosin voi helposti päivittää, jos osaa. Kerro vaikka, kuinka tehokas kone on, niin voin päätellä siitä... Mulla oli tuo: http://www.ostosmesta.com/mediakulma/index.php?page=gntdata&id=ST3120814A&catid=16&euro=81.929 Suosittelen
muistaakseni siin konees oli 3200+ en oo ihan varma enkä pysty tarkistaa ku kone on eri paikka kunnalla Käyks toi Ultra ATA ki IDE kaapeliin?
"Nykyisin uudemmat koneet ovat usein s-ata liitännällä." Ei se IDE liitäntä kuitenkaan tule kuolemaan vielä pitkään aikaan nykykoneistakaan. Jopa FDD paikasta on vaikea päästä eroon. Ja Ultra Ata käy IDE liitäntään. Muistaakseni levyjen valmistajilla on ohjelmia, millä saa vanhemmissa koneissa koko kapasiteetin käyttöön. Kun itselläkin on AT socket7 233MHz kone 20gt:n levyllä ja se näkyy kokonaisena. (En tosin muista olenko käyttänyt sellaista ohjelmaa)
"Ei se IDE liitäntä kuitenkaan tule kuolemaan vielä pitkään aikaan nykykoneistakaan." Joo näinhän se on, joten varmaaan joka tapauksessa oli sulla sitten sata liitäntä tai ei, niin ide kovalevyn pitäisi sopia. Sata liitäntä tarjoaa vain hieman suurempaa siirtonopeutta. Yleisesti ainakin seagate ja samsung näyttävät olevan ihan hyviä merkkejä. Ja ainakin jossain vaiheessa seagate tarjosi levyilleen 5 vuoden takuunkin.
Seagate tarjoaa 5v:n takuun vissiin kaikille uusille levyille, mutta myös WD ja Maxtor tarjoaa 5v:n takuun RE ja Maxline levyille. Nuo ovat kyllä luotettavia levyjä, vaikka yksi Seagate hajosikin minulla jo ekalla viikolla. Ehkä mielenkiinnosta ottaisin noista Maxtorin, koska sillä on ainoana 16Mt:n välimuisti uusissa Maxline levyissä (muilla 8Mt). ja edittiä: Noita kaikkia malleja saa sekä ide (vähän halvempi) ja sata malleina
No on todella paha... Satasella saat 250gigaa (http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/26313?sorttaa=3) Mutta kuten jo itse huomasit kyse on ilmeisesti jostain minilevystä.