Elikkä koneessä on aika paljon pölyä, miten sitä ois hyvä poistaa? Jostain luin, et hiusten kuivaajalla, jos sillä saa puhallettua kylmää ilmaa.
Monet atk-liikkeet myyvät sellasia tietzikkaimureita. =) Itse olen vedin kaverin koneen sellasella paineilmatuubilla, kun tilasin jotain verkkokaupasta ja sattu tulee kyseinen tuubi mukaan.
Onko kellään vinkkiä, mistä löytyisi sellainen yksinkertainen ohjelma millä näkisi prosessorin lämpötilan ja lämpötila lukisi kaikenaikaa tuossa näytön alareunan palkissa?
Tolla näkee lämmöt, mut tota ei saa näkymään tonne alareunaan -> http://www.filehippo.com/download_everest_home/
Ainakin Motherboard Monitor 5:lla, jos on vähän vanhempi kone, koska ohjelman päivittäminen lopetettiin kesällä 2004. Itte oon konetta putsaillu ihan normaalilla pölynimurilla eli silläkin käy. Paineilma on se toinen konsti.
Ite oon kanssa ihan pölynimurilla putsaillu koneeni. Joten suositteleisin ihan, että pölynimurilla putsaat koneesi.
Itse poistan yleensä pölynimurilla, mutta joskus on tullut kokeiltua ihan kompuraakin siihen hommaan.. Jälkimäistä en kylläkään suosittele.. En kylläkään saanut mitään sillä paineilmalla rikki, vaikka aika voimalla annoin koneen sisään sitä ilmaa..
Mä oon käyttäny pölynimuria, säätää vaan sen hiljaselle ja on varovainen, ettei johdot lähde mukaan Muuten kyllä ihan hyvä ja halpa tapa muhdistaa kone.
Imurilla puhdistaa ihan kohtuullisen hyvin koneen.. Mutta koitin myös imurin jälkeen kompuraa (jos omistaa) -> lähti pölyjä PALJON lisää huolellisen imuroinnin jälkeen. Tosin kompuran paine on kyllä turhan kova, joten kannattaa hieman kauempaa puhaltaa.. SpeedFan on hyvä ohjelma lämpöjen tarkasteluun (itse käytän), mutta se näyttää itselläni vain "Temp1" ja "Temp2", eikä tietoakaan, mitä lämpöjä lienevät.
Suuremmalla vaihteluvälillä muuttuva: Prossun lämpötila Vain pari astetta suuntaan tai toiseen liikkuva: Emon piirisarjan lämpötila.
Vai näinkö on? Ittelläni on ainakin tähän mennessä ollut sellaiset neljä neljästä. Mitäs siellä sitten mitataan?
Olen myös nähnyt piirisarjan lämmöt kaikissa s-462 levyissä tähän mennessä. Paineilma käy, mutta ongelmana on se että kompurasta saattaa tulla myös öljyä ja vettä ilman mukana. Hiusten kuivaaja käy myös kunhan on mallia mistä saa viileetä ilmaa lämpösen sijasta. Pölynimuria olen itse käytellyt ja käy hommaan hyvin, kunhan ei töki ihan minne sattuu putken päällä.
Se mittaa kotelon lämpötilaa ja anturi voi olla missä tahansa emolevyllä. Epox rda-3g Socket-A (462) anturi on muistaakseni pci väylien vieressä...
pölynimurila pölyt pois koneen sisuksista,sitä keinoa minä käytän,ja toimivaksi olen huomannut. Jos haluat estää pölyä menemästä koneen sisälle,niiin laita etuaukon (siis sen aukon,josta ilma tulee koneeseen sisälle) eteen jokin kangassysteemi,joka pyydystää pölyt.