Pitäisikö päivittää tätä konetta?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi firee 01.02.2006.

  1. firee

    firee Member

    Liittynyt:
    01.02.2006
    Viestejä:
    12
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Elikkäs tässä koneen tiedot:
    Emolevy: ASUS K8N socket754
    Prossu: AMD Sempron 3300+
    Näytönohjain: nVIDIA GF 6600
    Kiintolevy: Maxtor 6L200M0 200 Gigaa
    Virtalähde: Macron MPT-350P 350W
    Muistit: 2x512 DDR400 kingston

    Tarkoitus olisi ehkä ostaa uusi näyttis ja muistia kans ja kone on pelikäytössä.

    Ja tämän virtalähteen riittävyys on askarruttanut, jos hommaan paremman näyttiksen ja muistia.

    Mutta nyt te kokeneemmat auttakaa ja neuvokaa tietämätöntä! Kiitos!
     
    Viimeksi muokattu: 01.02.2006
  2.  
  3. venalaine

    venalaine Regular member

    Liittynyt:
    16.11.2004
    Viestejä:
    893
    Kiitokset:
    11
    Pisteet:
    28
    Itekkin tuossa harkitsin että olisin näyttistä vaihtanut ja kyselin siihen muilta mielipiteitä.. Lopputulos on nyt sitten se, että ei tule muutoksia.. Eli oma settini on aika lähelle samaa tasoa kun sulla, tosin itse en ole mikään himopelaaja niin sen takia en välttämättä tarvitse hirveää näyttistä. Muistia tuskin tarviit lisää. Jos nyt välttämättä uuden näyttiksen haluat niin ehkä joku GeForce 6600GT voisi olla fiksuin ratkaisu. Itse en ainakaan lähtisi tuohon mitään ihan "huippu" korttia työntämään.

    Kellottamistakinhan porukka harrastaa, mutta itse en siitä sen enämpää sano, kun en ole juurikaan perehtynyt.
     
    Viimeksi muokattu: 01.02.2006
  4. Hz4

    Hz4 Guest

    No jos suoraan sanotaan niin mieti ensin tarkkaan kun teet yhtään mitään "Pelikäytössä" "uusi näyttis ja lisää muistia" lähdetään siitä että 1Gb riittää vielä jonkin aikaa. Ja mieti tästä 1-2vuotta eteenpäin kiinnostaako sinua pelata enään silloin ja onko se enään edes niin kiinnostavaa!? Itselläni meni tuohon pelihulluus- "kelläparaskone"-kausina melkein 2000€ joka vuosi. Sitä kun miettii niin sillä olisi saanut monta muuta asiaa kotiin ja jotain sellaista mikä olisi hyödyttänyt myös muita. Mutta sama se en saarnaa. Koneesi on ihan hyvä ja näytönohjaimen puhti ei ole loppu. Itselläni kyllä PCI-E versio tuosta ja olen sillä uusia pelejä pelannu DX9c asetuksilla että ei ne niin paljon sitä näyttistä kuluta kunhan osaa vähän säätää. AGP versio oli kuitenkin tätä PCI-E 6600GTtä parempi. Itse ainakin totesin:)

    Jos jotain tohon ostaa haluat niin voihan sen alottaa siitä ettäostaa emolevyn,prosessorin ja näytönohjaimen. Muistit sopivat AMD emolevyihin kun niissä ei vielä edes uusissa ole virallista DDR2 tukea... Korjatkaa jos olen väärässä.
    Kovalevy tilaa sinulla on riittävästi josset ilmaisohjelmia;) lataile.

    ps. vaikka en ATIa mihinkään suuntaan tue vaan suosittelen aina NVtä mutta nyt teen poikkeuksen. AGP väyliin on tehokkaampia ATI-Kortteja kuin NVidialta.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 02.02.2006
  5. firee

    firee Member

    Liittynyt:
    01.02.2006
    Viestejä:
    12
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Mutta mitenkäs hyvin tuo mun virtalähde riittää jos ostaisin uuden näyttiksen tohon AGP väylään? Vaatiiko nuo näyttikset usein paljon virtaa?
     

Jaa tämä sivu