Eli ongelmana on, että kun käynnistän tietkoneen tulee näyttöön vain pystysuoria, harmaita viivoja. Näyttö on joku vanha Nokia 15" crt. Mallia en osaa sanoa. Olen ostamassa uutta näyttöä ja olisi kiva tietää onko vika tosiaan näytössä vai itse tietokoneessa. Jos jotain ymmärsitte niin hyvä
Voi olla myös näytönohjaimessa tai kaapelissa. Helpoiten varmistut asiasta kokeilemalla toisella näytöllä.
Eli ei mitään "säkenöintiä"? Oletko varma, että ei vaan tunnistanut näyttöä ja kuva jäi siksi mustaksi? Voithan tietysti kiikuttaa oman Nokian kaverin koneelle ja kokeilla mitä tapahtuu.
Joo taidan huomenna käydä kattoon, jos toimis... Mutta uutta näyttöä etsittäessä tämmönen on pistäny silmään: BenQ FP91G+ (19"). Onko mielipiteitä tosta?
Itsellä ei mitään kommentoitavaa tuosta näytöstä kun en tunne sitä. Täällä on ollut viime aikoinakin viestiketjuja uusista näytöistä. Kannattaa hakua kokeilla jos löytyy.
Noniin eli nyt selvis että näytönohjaimessa oli tosiaan jotain häikkää. Oli uusi kone, niiin menee kätevästi takuuseen toikin kortti.