Logitech G7 & hiirimatot

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Windforce 31.01.2006.

  1. Windforce

    Windforce Member

    Liittynyt:
    31.01.2006
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ostin tuossa joulun jälkeen Logitech G7 Laser hiiren ja olin siihen erittäin tyytyväinen kunnes,

    Hiiri alkoi jumittamaan. Toisin sanoen jonkin ajan käytön jälkeen kursori pysähtyy ruudulle ja jähmettyy. Muutaman sekunnin päästä käytettävyys palaa.

    Luin tuossa erilaisia foorumeita ja uutisia ja törmäsin seuraavaan asiaan: Ilmeisesti hiiren laser sensori ei kykene lukemaan kaikkia pintoja tarpeeksi hyvin, jolloin sensori pyrkii menemään lepotilaan ja sen takia pätkii vähän väliä.

    Itselläni on käytössä Func sUrface hiiri matto, joka on toiminut edellisen, optisen hiiren kanssa mainiosti. Luinkin että func ei ole hyvä valinta laser hiirelle. Kokeilin käyttää myös kangas hiirimattoa, mutta ongelma ei kadonnut. Lakattu puupöydän pintakaan ei kelvannut. Ajuri ongelma tämä ei ole.

    Kysynkin siis että onko muilla kokemusta kyseisestä ongelmasta ja mitä hiirimattoa suosittelisitte laser hiirtä varten?
     
  2.  
  3. bullet91

    bullet91 Member

    Liittynyt:
    10.03.2005
    Viestejä:
    62
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
  4. Hz4

    Hz4 Guest

    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 31.01.2006
  5. Windforce

    Windforce Member

    Liittynyt:
    31.01.2006
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    sama hiiri, mutta akuissa ei ole mitään vikaa. Ne toimivat hyvin.
     

Jaa tämä sivu