1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Bios

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Hezusch 25.01.2006.

  1. Hezusch

    Hezusch Guest

    Lueskelin noita viestejä ja ymmärsin, että biossia säätämällä saisi tuon 3200:sen vastaamaan 3500:sta... Eli miten se käytännössä tapahtuu ja nostaako mahdollisesti lämpöjä tai jotain??

    On toi biossi ihan tuntematon maailma joten vaihe vaiheelta pitäisi saada neuvoa.
     
  2.  
  3. dfwta

    dfwta Regular member

    Liittynyt:
    01.03.2005
    Viestejä:
    734
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Neuvoisin unohtamaan prossun kellottamisen etenkään jos ei ole hyvin perehtynyt asiaan. Lämmöt nousee ja kone voi tulla epävakaaksi.
     
  4. extralow

    extralow Active member

    Liittynyt:
    25.05.2003
    Viestejä:
    1,493
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
  5. Osku87

    Osku87 Regular member

    Liittynyt:
    30.11.2004
    Viestejä:
    2,634
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
  6. GrandSam

    GrandSam Regular member

    Liittynyt:
    10.05.2005
    Viestejä:
    273
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ja heps, viittaamasi "biossia säätämällä saisi tuon 3200:sen vastaamaan 3500:sta" tarkoittaa A64 kantaista prossua. Omasta Bartonistasi ei edes ole 3500 mallia, jos sitä meinasit kellotella?

    Ja tosiaan, kellotus NOSTAA lämpöjä joten varovaisuutta peliin. Noista Bartoneistakin saa kelloa nostettua kyllä, mutta se on ihan emolevystä kiinni että kuinka paljon - jos ollenkaan.
     
    Viimeksi muokattu: 26.01.2006
  7. Hezusch

    Hezusch Guest

    Eli ilmeiseti kannattaa tyytyä tuohon mikä on nytten ja toimii. Lämmöt on aina ollut muutenkin aika korkeella ja ilmeisesti bartonit yleensäkkin käyvät aika kuumina.

    Mites toi biossin päivittäminen sitten? Saako sillä nopeutta lisää? Ja miten se tapahtuu? Mistä saisi päivitykset?

    Kiitoksia vastanneille ,taisitte pelastaa tämän prossun ;)
     
  8. Osku87

    Osku87 Regular member

    Liittynyt:
    30.11.2004
    Viestejä:
    2,634
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Biossin päivittämisellä ei saa lisää nopeutta. Sillä korjataan ainoastaan yhteensopivuusongelmia ja joskus tuodaan lisää ominaisuuksia (jotka aikaisemmin olleet piilossa) emolevylle.
     
  9. Hezusch

    Hezusch Guest

    Eli jätetään sekin sitten tekemättä. Pitänee tyytyä tähän nuha pumppuun sitten. Kiitokset vastanneille :)
     

Jaa tämä sivu