Osoitteeksi 64.233.183.104 niin yhdistyy googleen, siis dns osoitteissako vikaa_ luin tuon jostain aiemmasta keskustelusta. mist' saisi toimivat osoitteet_
En oikein ymmärrä mitä vikaa tarkoitat? Nettiosoitteet voidaan korvata selaimessa suorilla IP-osoitteilla, jos ko. osoite on tiedossa.
Selain toimii normaalisti kun muita nettiä käyttäviä ohjelmia ei ole käynnisssä(BitComet)... Jos BitComet on käynnissä, selain ei yleensä löydä mitään sivua ja silloin kun sattuu löytämään niin sivu aukeaa todella hitaasti. Keskyttämällä BitCometin lataukset ja käyttämällä modeemista virtaa poikessa, niin pystyy taas käyttämään nettiä normaalisti ja toimii nopeesti niinkun pitääkin. Tänään sain tällaisen virheilmoituksen:Palvelimen nimen muuntaminen ip-osoitteksi ei onnistu. Tietokoneen dns kokoonpanossa tai dns palvelimessa on ehkä häiriö Liittymä on soneran 8 meganen, modeemi siemens speedstream 5100(sillattu)
Käynnistä -> Suorita -> cmd -> ipconfig/all Ota tuolta DNS-osoitteet ylös -> Mene lähiverkkoyhteyden ominaisuuksiin ja laita nuo dns-osoitteet sinne. Eli tuonne ne DNS-osoitteet.
laitoin osoitteet paikoilleen... Nyt eikun testailemaan? Vai pitäskö vielä muuta tehä? Kiitos nopeista vastauksista!!
Eipä muuta, jos ei toimi, niin vika on modeemissa tai softassa. Eli linjasi menee "tukkoon" tuon bitcometin käytön takia jolloin DNS-palvelimien löytäminen ei onnistu.
Jotain häikkää vieläkin kun messengerissäkin katkoo yhteyttä, nyt kuitenkin pystyy nettiä jollain lailla käyttämään. Mulla ois toinen modeemi kaapissa([bold]telewell TW-EA501 v1[/bold]), ihan käyttämätön vielä! Testasin sitä tossa jokin aika sitten. Sillä toimi netti niinkun tolla toisellakin mutta BitComet ei ladannut ollenkaan. Se on ihan alkuperäisasetuksissa, joten siitä pitäs kai aukasta se portti jota BitComet käyttää(mikäli oikein olen ymmärtänyt) Yritin tehdä em. toimenpiteen, muttä se tyssäs kun ei löytynyt ohjetta juuri kyseiseen modeemi malliin (ohje on tehty [bold]telewell TW-EA501 v2[/bold] mallille) Niin ja toi softavika??? Mitä tarkoitat...ei oo oikeen termit hallussa meikäläisellä
Jos sulta tuo modeemi löytyy, niin vaihda nyt ihmeessä. Forumilla on kyllä ohjeita tuolle Telewellille vaikka millä mitalla kun vain vähän jaksat etsiä. P2P-alueilla lähinnä.
Testailen tässä tota telewellin modeemia, taisin laittaa senkin tuossa sillattuun tilaan kun asetuksia räpläsin. Nyt en sitten pääse ollenkaan selaimella niihin asetuksiin. Huomasin tossa että adsl valo vilkuttaa modeemissa. Joka manuaalin mukaan tarkoittaa että laite hakee linjaa...? Netti toimii silti normaalisti. Aika omituista, vai onko?
Valo vilkkuu alussa hetken, jolloin modeemi hakee linjaa. Sen jälkeen se jää palamaan. Sitten kun surffaat netissä, niin se valo vilkuttaa kun modeemissa on liikennettä. Eli ihan normaalia. Jos laitoit modeemin sillattuun tilaan, niin pääset asetuksiin käsiksi määrittämällä verkkokortille kiinteän ip:n. Muistaakseni Telewellin ip oli 192.168.0.1 joten laita asetukset seuraavalla tavalla sinne lähiverkkoyhteyden ominaisuuksiin: IP: 192.168.0.50 SB: 255.255.255.0 (aliverkon maski) GW: 192.168.0.1 (oletusyhdyskäytävä) Eli nyt pitäisi päästä taas selaimella sinne modeemin asetuksiin. Netti ei sitten luonnollisesti toimi noilla asetuksilla, joten älä sitä säikähdä. Nuo asetukset on sitten olettaen, että se modeemin ip oli 192.168.0.1
Juu, nyt pääsin asetuksiin taas käsiks ja laitoin tilaksi [bold]routing[/bold]-> Tallensin asetukset -> laitoin automaattisen ip-osoitteen haun päälle -> kokeilin nettiä, ei toiminut. Pitäiskö selaimelle avata joku portti(kuten BitCometille) että toimis? Asetuksissa oli kohta [bold]Edit virtual server(port mapping)[/bold] Onkohan tuo se kohta jossa portit avataan?
Kun laitoit modeemin routing tilaan, niin katsoitko oliko NAT päällä? Tarkista myös Lan asetuksista, että siellä on DHCP käytössä. Selaimelle ei tarvitse tehdä NAT:iin porttiohjausta.
Nyt sain yhteyden toimimaan myös routing tilassa. BitComet lataa myös jollain tavalla, kun avasin sen käyttämän portin. Latausnopeus on kyllä yli puolet pienempi verrattuna siihen kun modeemi oli sillatussa tilassa. Mistäköhän tämä voi johtua? http://www.telewell.fi/ohjeet/tw_ea501/tw_ea501_virtual_server.htm ^Tuossa ohjeessa tätä kohtaa en ymmärrä: * Lisäksi, mikäli hallinnan kohdasta advanced setup / security löytyy se protokolla, mitä ohjataan, pitää valinta poistaa. Voiskohan vika olla tuossa asetuksessa?
Onkohan siitä loppujen lopuksi mitään haittaa/vaaraa jos käyttää modeemia sillatussa tilassa, kun tuntuu kerran parhaiten niin toimivan?
Tuosta ed. mainitusta kohdasta ei tarvitse välittää. Jos on palomuuri kunnossa eikä käytössäsi ole usempaa konetta samassa verkossa, niin voit kyllä hyvin käyttää sitä sillatussakin tilassa. Uskoisin kuitenkin että jokin on mennyt pieleen tuossa porttienohjauksessa jos kerran nopeus on huomattavasti pienempi. (olettaen että lataus-/jakosuhde on muuten kunnossa jne)
Ei oo kun yks kone käytössä ja virursotjunta/palomuuri on f-securen... ja ihan hyvin on toiminu. Taidan lopettaa noiden porttien kanssa sähläämisen kun ei ole siitä sillatusta tilastakaan ole mitään haittaa. DNS osoitteista ei oo enää herjannu vaikkakin yhdistää edelleen googleen niillä tietyillä ip osoitteilla. BitCometin ja netin käyttö yhtäaikaa tökkii edelleen modeemin vaihdon jälkeenkin. Oisko tohon vielä jotain vinkkiä? Ja kiitos jo tähän mennessä tulleista neuvoista!
Kyllä varmasti menee, kun ne ovat googlen ip-osoitteita. Jos ei menisi, niin silloin olisi jotain vikaa. Bitcometista varmaan pystyy jostain säätämään up- ja download kaistaa. Säädä molempia pienemmäksi jos se vaikka auttaisi laagaamiseen.