SVCD

Viestiketju Digivideo-ongelmat ja -keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Sinner 31.03.2003.

  1. Sinner

    Sinner Guest

    Taas yksi kunnon newbie-kysymys:

    Leffat on lähes kaikki .avi tai .mpg -muodossa missä nyt sitten on.. Koneelta katsottaessa ei kai nyt niin väliä ole, kuhan on pyörittävä playeri ja codecit avaamiseen. Mutta kun itse ajattelin polttaa kaikki leffat cd:lle jotta vois dvd-soittimella katsoa. DVD-soittimeni ymmärtää specsien mukaan cd-r/cd-rw ja vcd, svcd. Mitä mun pitää hakea jos haluan suoraan poltettavassa muodoss olevan elokuvan? .mpg vai? Tai jos se ei ole mahdollista, mikä muoto on helpoin?

    Moni leffa on pakattu cd-kokoon hiukka alle 800Mb, kuinka sellasen saa(saako ollenkaan) poltettua cd-r(w)-lle?

    Onko polttonopeudella väliä leffaa/mp3:cdtä tai audiocd:tä tehdessä`? Jos mulla esim. on 48x cd-r-levyjä mitä nopeutta kannattaa käyttää eri medioiden tallentamiseen JOS nopeus heikentää laatua?
     
  2.  
  3. NeFer

    NeFer Active member

    Liittynyt:
    19.07.2002
    Viestejä:
    1,601
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Nou aiheet on koluttu USEAAN kertaan joten kokeile tuota hae viestejä toimintoa.........! Löydät varmasti ohjeet/opastusta kysymykseesi liittyen.
     

Jaa tämä sivu