Maadoitettu esine?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Valittaja 19.01.2006.

  1. Valittaja

    Valittaja Guest

    Mitä esinettä pitää koskea ennen komponentteihin koskemista, jotta staattinen sähkö lähtisi pois? En kuitenkaan omista maadoitus ranneketta.
     
  2.  
  3. Hymypoika

    Hymypoika Regular member

    Liittynyt:
    19.01.2005
    Viestejä:
    645
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ihan sitä kotelon runkoa kosketat aina välillä, ei välttämättä tarvitse koko ajan pitää kiinni, mutta aina välillä hipaiset sitä..
     
  4. eduard0

    eduard0 Active member

    Liittynyt:
    27.06.2005
    Viestejä:
    1,396
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Ja työympäristöön ei sitten mielellään mitään villamattoja / paitoja tms.. Villasta kun helposti saa varauksen itseensä kehitettyä, eikä se varaus useinkaan mihinkään itsestään katoa, ainakaan ennenkuin koskettelet niitä koneen osia.
     
    Viimeksi muokattu: 19.01.2006
  5. mika-b

    mika-b Regular member

    Liittynyt:
    05.07.2005
    Viestejä:
    1,016
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Huomasin kanssa että fleece takki tekee mojovan sähkövarauksen välillä. Syntyä voi myös vähentää ottamalla sukat poies. Jos kone on itellä pöydällä niin yleensä nojaan koteloon toisella kädellä, onhan se rannekekin jossakin, mutta ei jaksa aina ottaa.
     
  6. Valittaja

    Valittaja Guest

    Eli lähteekö koko ihmisestä staattinen sähkövaraus pois kun kosketat vaikkapa sormella maadoitettua esinettä ?
     

Jaa tämä sivu