spoolsv.exe - Sovellusvirhe

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi KVu 11.01.2006.

  1. KVu

    KVu Member

    Liittynyt:
    11.01.2006
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Naapurin koneen käynnistyksessä (WinXpSP2-Suomi) tulee aina virheilmoitus:
    spoolsv.exe - Sovellusvirhe
    Käsky osoitteessa "0x7c91347e" viittasi muistiin osoitteessa "0x00fe2129". Muisti ei voi olla "read".

    Lopeta: OK ja
    Virheenkorjaus: Peruuta-napilla

    Hän kertoo ongelman ilmenneen yritettäessä tulostaa kuvaa suoraan skannerilta tallentamatta ensin tiedostoksi. Aloitin purkamisen ilmeisesti väärästä päästä poistaessani Printtereihin ilmestyneen uuden tulokkaan (Office Printer tms.). Ihan oikeallakin asennetulla printterillä näytti olevan jonossa 1 työ, joka olisi kai ollut viisaampaa poistaa ensin. Printterijonot eivät vain auenneet ja seuraavan koneen käynnistyksen jälkeen ei aukea edes Käynnistä-Asetukset-Kirjoittimet ja Faksit -ikkuna.

    Nimim. Mitä mä teen - minne mä meen?
     
  2.  
  3. teppoI

    teppoI Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    30.04.2005
    Viestejä:
    4,166
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    48
    Onko tulostin HP:n? Löysin englannin kielisen sivun jossa oli jotakin tähän viittaavaa, mutta en voi lukea sitä, koska minun tarvitsisi rekisteröityä kyseen omaiselle sivustolle. Mutta tuossa on se sivusto (kannattaa rekisteröityä jos se on HP:n tulostin, jollei ole niin älä rekisteröidy)

    http://www.experts-exchange.com/Operating_Systems/WinXP/Q_21604548.html
     
  4. KVu

    KVu Member

    Liittynyt:
    11.01.2006
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    No ei tuo ihan osunut, mutta löytyihän neuvoja netistä, joilla ongelma ratkesi:
    RESOLUTION
    To correct this problem, stop the Spooler service, and remove the .SHD and .SPL files from your spool directory. In addition, remove any unused or old .TMP files from your Temp directory. The Spooler service can then be restarted.
    -eli suomeksi:
    Tulostimen tilapäistiedostojen poisto:
    - käynnistä-suorita-kirjoita riville %systemroot%\system32\spool\printers ja paina ok/enter ja siirryt suoraan kyseiseen kansioon
    - poista tiedostot ko. kansiosta

    Vanhoja tilapäistiedostoja voi myös metsästää:
    - käynnistä-suorita-kirjoita riville cmd ja avautuvaan DOS-ikkunaan komento: set
    - nyt pitäisi näkyä lista, josta selviää, missä tilapäistiedostosi ovat eli rivi, joka alkaa:
    TEMP=C:\ ...
    tai TMP=C:\ ...
    - tilapäishakemistosta pitäisi poistaa vanhat .TMP -päätteiset tiedostot
     

Jaa tämä sivu