counter strike"steam"??

Viestiketju PC:n pelit -osiossa. Ketjun avasi Wepsukka 09.01.2006.

  1. Wepsukka

    Wepsukka Member

    Liittynyt:
    04.02.2005
    Viestejä:
    27
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Mistä on siis kyse? Mikä steam? olen ihan ensimmäistä counteria joskus pelaillut. Nyt olis uusin hallussa, mutta kaikki höpöttää steamista. Mikäs se on?
     
  2.  
  3. Tonski

    Tonski Regular member

    Liittynyt:
    18.11.2005
    Viestejä:
    670
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Käsittääkseni se on peliverkko, joka Counter-Strike käyttää.
     
  4. Wepsukka

    Wepsukka Member

    Liittynyt:
    04.02.2005
    Viestejä:
    27
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eli kun mua on pyydelty nettipeleihin mukaan ja kaikki kyselee et onko mulla jo steami valmiina, niin mitäs meinaa? Mitä pitää tehdä?
     
  5. Dell44

    Dell44 Regular member

    Liittynyt:
    04.09.2005
    Viestejä:
    429
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ilman steamia ei voi pelata edes half-lifea koska se varmistaa ensiksi netin kautta että peli on aito,sitten pelaamaan.Steami täytyy siis olla päällä AINA pelatessa cs,hl ym. valven pelejä.
     
    Viimeksi muokattu: 09.01.2006
  6. microbi

    microbi Active member

    Liittynyt:
    23.02.2005
    Viestejä:
    1,374
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    68
    sinäänsä mielenkiintoista - testasin tuossa yksi päivä HL2:sta (ostettu) - ja pelihän toimi ILMAN nettiyhteyttä ym. (=steamia).

    Noin, ja sitten tuos "Steam" - se on niin kuin edellä selitetty Valven "kiva" keino ehkäistä piratismia JA tehdä pelin ostaneiden pelaamisen huomattavan vaikeaksi (ja tuo piratismin esto...no sehän ei edes sitten toiminut.."helpotti" pelaamista koska warez versio ei steamiä edes kysellyt..).

    Kiitos Steam:n Valve EI tule saamaan minulta enää euron euroa - ei se vaan ole oikein että pelin ostaneet kärsivät kun Valven "Steam" on nurin/tukosassa/muuten vain sekaisin => päivitykset j''v't kesken = et voi pelata peliä, päivitysten imurointi kestää "ikuisuuden" jne. jne. Henk.koht. mielipide on, että PÄIVITYKSET voi kyllä ja pitääkin saada netistä MUTTA se että JOKA kerta peli tarkastaa päivitykset&pelin aitouden (=ÄLÄ hukkaa salasanaa/accounttia tai sit vasta "nesteessä" olet) SE menee kyllä liiallisuuksiin.

    Se miksi oma HL2 lähti ilman nettiä - hiukan epävarma, siellä (Steam:ssä) kyllä on muistaakseni ruksi "offline blaa blaa", eli offline peli pitäisi olla mahdollista - EI toiminut ennen, voi olla että jokin päivitys on sen virheen korjannut (en ole peliä pahemmin pelannut ja ostin sen samana päivänä kuin se julkaistiin..sinne meni melkein 50 egee..).

    Koska osta ainoastaan pelejä joissa nettipeli valmius - tarkista aina että ei Valve:n peli + että ei Steam:ä. Kerta riitti, kiitos.
     
  7. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143

Jaa tämä sivu