1.Onko väliä onko se usb 1.1 vai 2.0 ? -koneessa on 10 usb 2.0 tukevaa liitäntää,mutta liikkuuko bluetoothissa paljonkin dataa/onko usb 2.0 tikku siis parempi/nopeampi? 2.Onko kantomatka ilmoitettu ?(tulee pöytäkoneeseen, kone on pöydän alla nurkassa ja se BT-tikku tulisi koneen taakse osoittamaan nurkkaan ja esim. Bluetooth kuuloke(Jabra 150) ja Moto V3 tulisi kytkettyä siihen.Yhteyden pitäisi pelata sisätilassa(kaksio 45m2) Esim: http://www.netanttila.com/webapp/co...rfnbr=30405006&shop=15&click=152&cgrfnbr=1159 On usb 1.1 ja BT 1.2 Riittääkö esimerkiksi tämä käyttööni / ehdotuksia toimiviksi havaituista.
USB 1.1 riittää (bluetooth siirtonopeus on noin 721 Kbps paikkeilla). Perus Bluetooth:in kantomatkaksi on tarkoitettu noin 30 jalkaa eli noin 9-10 metriä.
jos kantomatka ei riitä niin kannattaa kokeilla usb-jatkokaapelia ja nostaa tikku ylös, vaikka nurkkaan seinälle johonkin koukkuun tms. yhteys voi parantua.