Uutta konetta olen hankkimassa lähinnä pelikäyttöön. Mitäs mieltä ootte tälläisestä: Emo: Abit A8N-E tai Abit KN8 Ultra Prosessori: Amd Athlon 3200+ Näytönohjain: PNY Geforce 7800GT Tai Sapphire Radeon x850xt Muistit: 2x Twinmos 400mhz 3200 cl2,5 tai Kingston 400mhz 3200 cl2,5 Kotelo: Sonata Piano Black 2 450W DVD asema: LG DVD+-RW DL 16X RETAIL BLACK Kovo löytyy omasta takaa. Mitkä osat noista valitsisitte? Kone on budjetti kone ja hintaa saisi olla reilu 800e. Osat tulee mikromajasta.
Itse vaihtaisin prossun parempaan. Vaikka AMD Athlon 64 3500+ tai 3700+. Emonkin vaihtaisin SLi emoon tulevaisuutta ajatellen. Näyttikseksi ehdottomasti tuo GF 7800 GT.
Haluaisin kuulla kuinka moni oikeasti uppoutuu siihen turvallisuudentunteeseen, että kun nyt on sli emo alla niin muutaman vuoden kuluttua ostamalla toisen samanlaisen näyttiksen jo reilusti alentuneeseen hintaan kaikki uudet pelit toimivat taas täysillä grafiikoilla. Tosiasiahan on se, että muutaman vuoden kuluttua nohjaimesi on auttamattomasti wanhaa rautaa, eikä sillä tee yhtään mitään (edes ostamlla toista samanlaista). Varsinkaan kun Sli ei täysin pysty hyödyntämään kahta nohjainta. Sitten asiaan. 7800gt on hintaluokassaan paras vaihtoehto. Prosessoria en vaihtaisi kalliimpaan ja emonkin valitset sillä perusteella kumpi tarjoaa sinulle hyödyllisemmät ominaisuudet/liitännät. Edit. ja muisteiksi ne halvemmat