hankin tuollaisen tallentavan (laatugaman)lg dvd soittimen. ja jos kytkee sen digipoxin kautta nauhoittaessa ja katsottaessa tulee pirun huono kuva häiriöitä iha simona. analogisten kanssa ei ole ongelmia. sitten on tullut ohjeita että kytke kaikki laitteet suoraan tv:hen mutta millä ilveellä sitten saa digi kanavat levylle jos kytkee kaikki töllöön suoraan ei sieltä saa kun analogiset ohjelmat nauhoitettua? ja tuo digi boxi on maximum merkkinen. ja töllö on finluxin 100hz 32" matolaatikko. eli mulla on nyt lg:n persiissä av1 töllö ja sieltä ei saa ku analokiset nauhoitettua. ja kokeilin törkätä avi2:seen dboxin mutta sieltä tulee nii kauheella häiriöllä että itku pääsee... aapuuva!!!
Itellä on laitteet niin, että antennipiuha menee digiboksiin, siitä scartilla dvd-tallentimen in-plugiin ja edelleen scartilla dvd-tallentimen out:sta TV:hen. Hyvin on pelannut. Voisiko olla että sulla on jossain välissä huono scart / antennipiuha ja häiriö johtuu siitä?
juu ei pelitä mulla sillain kun digi signaali tekee kauhiat häiriöt. kokoeilin useampaa(3) eri scart piuhaa sama vaikutus. ohje kirjassa sanotaan että jos erillisestä laitteesta tuleva kuva on vääristynyt niin laitteet eivät sovi yhteen kytke laitteet suoraan televisioon... voi perse!