En tie mistä oisin vikaa alkanu etsiä niin päätin kysästä... elikkäs asensin winukan uuteen koneeseeni ja ajattelin sitten jakaa kovon kahteen osaan, kaikki sujui ihan ongelmitta mutta jostain kumman syystä kovon kapasiteetista on kadonnut johonkin noin 100 Gb ? kone toimii edelleenkin ihan hyvin mutta mietityttää mihin kaikki tuo on kadonnut. Kovon koko kuuluisi olla 250Gb mutta C aseman koko on nyt 25.6 gb ja e 102 gb tuosta siis jää pikkasen uupumaan. kiitoksia jo etukäteen
Oletko alustanut sen e:aseman? Jos et niin alusta, voi auttaa. Eli aseman päällä hiiren oikeeta nappia ja sitten alusta. Tämä siis silloin jos asensit windowsin sinne c:lle!! Mikäköhän windows on kyseessä ja kuinka vanha? En ole varma, mutta muistelisin ettei kaikki vanhimmat ymmärrä kun vähän yli 100 gigan kovoja.
Asenna SP2, jos xp nyt kyseessä oli? Käynnistä -> suorita -> diskmgmt.msc ja ok. Katsoppa, että näkyykö se kovo kokonaisuudessaan täällä. Jos lukee, että alustamaton osio (en nyt tarkkaan muista) niin hiiren oikeata päällä -> alusta ja seuraat näytön ohjeita.
jeps suoritin diskmgmt.msc ja eiköhäm sieltä sitten löytynyt puuttuva osa juurikin alustelen sitä ja pitäs pelittää kiitoksia paljon.