Mistähän voisi johtua, kun teen pikakuvakkeen työpöydälle, niin tuleekin kaksi samanlaista kuvaketta? Jos poistan toisen kuvakkeen, myös toinen kuvake häviää. Käyttöjärjestelmä on Windows XP Home Edition.
Kone on käyty läpi Symantecin ohjelmalla, ei viruksia. Kävin läpi myös SpySweeperillä ja Ad-Awarella, ei ole enää spywareakaan koneessa.
Onko näiden kahden kuvakkeen sijainti tismalleen sama? Hiiren oikealla kuvakkeiden päältä ... ominaisuudet ... 'Yleiset'-välilehti ja ... Sijainti ?
Kyllä vaan. Täysin identtiset kuvakkeet, mutta ovat kuitenkin erikseen työpöydällä. Kumma juttu, ettei toista voi poistaa, vaan se poistaa sitten molemmat. Ja kun se tekee tosiaan ihan automaattisesti aina sen kaksi kuvaketta siihen, vaikka raahaamalla vetäisi jonkun kuvakkeeksi työpöydälle.
Eipä koskaan ole kyseistä ongelmaa edes kuullut olevan, koska ei pitäisi olla edes mahdollista olla samaa tiedostoa samassa kohteessa (sijainnissa). Näkyykö kuvakkeet myös tuplana, jos katsot työpöytää esim. resurssinhallinnan kautta tai esim. ... -> Käynnistä -> Suorita -> Avaa: C:\Documents and Settings\[bold]Kurtza[/bold]\Työpöytä -> Klikkaa ... Ok. Tummennettuun kohtaan tietysti oma tunnuksesi (näkyy mm. kuvakkeen sijainnissa). Lisäys: Googlella ('doubleicons desktop') löysin vastaavan ongelman. http://castlecops.com/postitle115249-0-0-.html
Sitten voi vielä tarkistaa, etteivät kaikki kuvakkeet ole uudestaan C:\Documents and Settings\All Users -kansiossa. Tosin ei kai niiden pitäisi tuplana näkyä, vaikka ne olisivatkin molemmissa.
minulla oli sama vika mutta en tarkalleen muista puhdistinko rekisterin ja viruksen poistin niin ei enää tullut sen jälkeen. jos sulla ei viruksia ole niin en tiedä sitten.