Muistikampa vanhaan koneeseen

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi artsi20 13.12.2005.

  1. artsi20

    artsi20 Member

    Liittynyt:
    30.11.2005
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Mitä pitää tietää muuta kuin että PIN-määrä on sama ja muisti sopii emon kylkeen? kun hommaa vanhempaa muistikampaa jostain käytetyitten tietokoneitten liikkeestä. Mistä tiedän että se tietty kampa on sit ainakin 100Mhz? Sen tiedän että jos muistin "tekniikka" poikkeaa toisesta käytetystä tai emo ei tue kampaa niin kone kaatuilee jatkuvasti.

    Mulla on tollanen -99 IBM Aptiva jossa 128Mt 100Mhz, käyttis win2k ja tarvisin mielelläni ainakin toisen 128:n tai 256:n. Kone on hubikone ja kaatuilee joskus liialliseen rasitukseen ja muistuttaa muistinmäärästä.

    Kun kävelen tuohon viereiseen rautakauppaan niin haluaisin olla asiasta tietoinen ennenkuin investoin sen pari euroa uuteen kampaan.:)
     
  2.  
  3. neggis

    neggis Regular member

    Liittynyt:
    18.06.2004
    Viestejä:
    501
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Helpointa varmaan että otat yhden kamman malliksi irti ja talsit sen kanssa rautakauppaan ostamaan vastaavaa.
     
  4. artsi20

    artsi20 Member

    Liittynyt:
    30.11.2005
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Luin noita vanhoja keskusteluita ja asensin todella hyvä CPU-Z-ohjelman ja sieltä selviää kaikki.

    Eli lähdenkö metsästämään nyt osaa jossa on sama Part Number? Vai mitä tietoa käytän CPU-Z:sta? Ketään CPU-Z:n käyttäjää?
     
  5. artsi20

    artsi20 Member

    Liittynyt:
    30.11.2005
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Asensin myös Everestin ja emo tukee PC100 yhellä kammalla ja PC66:sta kahella kammalla. Mulla on nyt yksi Truevisionin PC100 SDRAM kampa, lähden nyt hakemaan samanlaista, mielellään samalta tekijältä.

    Tarviiko tietää muuta?

    Onko jollain vihjeitä hyvistä käytettyjen osien nettikaupoista? Jos ei omasta lähirautakaupasta löydy.
     
  6. neggis

    neggis Regular member

    Liittynyt:
    18.06.2004
    Viestejä:
    501
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Edelleen toistan:
    Avaa koneesi koppa, ja nyppää kampa irti jonka kanssa marssit tietokonekauppaan. Kaikista helpointa, ei tarvi sekoilla, ja irroitus vie noin 1 min kopanaukaisuineen.
     
    Viimeksi muokattu: 13.12.2005
  7. artsi20

    artsi20 Member

    Liittynyt:
    30.11.2005
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Sori ei tartte. Ostin jo. Tää olikin aika selvää ku otin selvää =)
     

Jaa tämä sivu