Elikkä siis kyseinen prossu on laskenut viimepäivien aikana tehojaan merkittävästi. ollut noin 1,5GHz ja nyt on 1,1GHZ eli laskenut noin 400MHz. Mistä mahtaa johtua ja onko helppo korjata? Lämmöt on normeissa pysynyt kyllä... IDLE 30-35 ja rasituksessa 45-50. Taitanee olla, tai siis onkin Palomino "täytteellä"! Lämpötilat Emolevy 32 °C Suoritin 41 °C Jännitteet CPU-ydin 1.73 V +3.3 V 3.25 V +5 V 4.68 V +12 V 11.81 V Lisää voin survasta tietoja jos on tarvis!
Kukaanko ei nyt sitten tiedä että mistä mahtaa johtua?!? Virukseks on kaverit epäilly mutta ei löydy ainuttakaan virusta koneelta ja kokoeiltu 3eri ohjelmalla... tuskimpa on viruksesta kiinni! Voisiko johtua että olis Emo menossa paskaks tai Prossu tai Muistit?
voithan kokeilla nostaa biossista fsb:tä. en muista paljonko se on alkuperäisesto 100 vai 133? lämmöt voi ehkä nousta, mutta parantaa jäähdytystä niin hyvä tuloo en usko että vielä palmino olis tullut tiensä päähän, itsellä on 1800+ xp ja hyvin toimii, ei mitään vikaa (ainakaan vielä) sitten noista jännitteistä, noihin ei ole uskomista. koska ne näyttävät mitä näyttävät, biossi määrittelee ne mutta eipä se anna tarkkoja tuloksia. mittaamalla saa parhaiten. itsellä näyttää speedfan että 12v linjaan tulee 12,59V mutta oikeasti tulee tai tuli muistaakseni 12,2V kun mittasin fluken laatumittarilla.
Näyttäisi siltä, että joku on mennyt laskemaan väylänopeutta 133 MHz:stä->100 MHZ:iin. Sen saa nostettua takaisin biossista, kuten jo edellä mainittiin... Tuohan ei itsekseen muutu enkä ole ainakaan vielä kuullut viruksesta, joka tuota pystyisi muuttamaan. (Joillakin kellotusohjelmilla se kyllä onnistuu) Prossun kellotaajuushan ei muutu, vaikka se olisi kuinka tulossa tiensä päähän.