Koneessani on Maxtor 40G kovo ja ostin uuden 200G kovon (IDE). Tahtoisin kopioida kaiken - vinkkarista elokuviin tälle uudelle siten että voin heittää vanhan ronksuttajan roskiin ilman että tarvitsee ajella windowsia sun muita hörhelöitä uudelle asemalle. Onnistuuko vai pitääkö aloittaa kaikki alusta????
Teoriassa kyllä, käytännössä homma ei onnistu aina. Esim. Norton Ghost:illa voi hommaa yrittää http://www.nefernetti.com/ng2003.htm http://www.ultimatebootcd.com/ tuolta Hard Disk Cloning kohdasta löytyy myös muutama vastaava työkalu.
Maxtorin oma MaxBlast hoitaa homman helposti ja nopeasti. http://www.maxtor.com/portal/site/M...tware Downloads/ATA Hard Drives&downloadID=57
Helpoin tapa melkein olisi ollut ihan asentaa uudelle kovolle winukka erikseen ja sitten kopioida esim. erilliseen osioon kaikki tärkeät tiedostot vanhalta levyltä. Ohjelmien asennus olisi vain sitten ollut viimeinen asia, joka olisi täytynyt täysin alusta suorittaa.
Kun toinen levyistä oli maxtor, niin kyllä homman olisi pitänyt onnistua tuolla maxblastilla helposti ohjeita noudattamalla, itse olen muutaman kerran siirtänyt käyttiksen toiselle kiintolevylle maxblastilla tai sitten western digitalin datalifequardilla joka on sama ohjelmalla wd:n kiintolevyille, ja aina on homma toiminut kuin junan vessa ilman mitään rasittavia uudelleen asennuksia ;-) Edit: siis itse olen kyllä käyttänyt tuota maxblast for windows ohjelmaa, se toimii windowsista käsin eikä tarvitse bootata levykkeeltä: http://www.maxtor.com/portal/site/M... Storage/Maxtor Other/Utilities&downloadID=58