Athlon XP 3000+ ~2.1Ghz 2x 512Mb 333Mhz RAM PowerColor X800Pro 256Mb Fortron 300W Tuossa on nykyinen kokoonpano, ja kuten aiheesta voi päätellä olen etsimässä uutta suoritinta, ja tiestysti myös uutta emolevyä sille. Itse olen ajatellut 64 3700+ San Diegoa tai 64 3500+ Veniceä, ja en ole varma kannattaako ostaa nopeampaa kuin 3500+ tuolle näyttikselle. Pelikäytössä tuo kokoonpano alkaa olla jo vähän liian hidas esim. Quake 4:lle, joten ajattelin uuden prossun tuovan lisäpotkua peleille. Muistia saatan hankkia 512 lisää jos tulee tarvetta sille. Kiitos jo etukäteen
Kyllä uusiinkin emoihin käsittääkseni käyvät myös hitaammat muistit. Tottakai se olisi parempi/hienompi jos olisi nopeammat, mutta pärjäähän noillakin
joo kyllä noita vanhoja muisteja voi ihan hyvin käyttää, koska noi uudet muistiohjaimet ei oo norkoja sen suhteen ajetaanko prossua ja muisteja samalla väylällä. ja sillä et ne kulkee "vaan" 333, sillä ei oikeesti juuri mitään merkitystä, ero pc3200(ddr400) muisteihin ihan marginaalinen.
Itse asiassa molemmissa on samat kellot, erot tulevat muista ominaisuuksista ymmärtäkseni (L2 muisti 512 > 1Mb jne.) Ja jos on oikea emolevy niin pitäisi tukea PC2100-3200 muisteja, joten niiden ei pitäisi olla ongelma. Ja siitä vielä että kyseessä on Fujitsu-Siemens konepaketti jota olen jo vähän päivittänyt, niin käyköhän uusi emo siiihen? Veikkaisin että kaikkien emojen kyllä pitäisi sinne mennä, mutta ei näistä aina tiedä. Kuten edellä mainitsin, näyttiksen ollessa X800Pro, olisiko 3700+ hinta-laatu suhteeltaan paras, vai onko 3500+ tarpeeksi tuolle, ettei tule pullonkaulaa näyttiksestä. Ajattelin myös kellottaa kyseistä korttia hieman, esim. 475/450 > 500/500 Edit: onkohan tuo 300W power muuten tarpeeksi uudelle prossulle?
powerista en tiedä, mut kyllä kannattaa ottaa se 3700+, eikä se sun x800pro hirveen helposti mikskään kaulaks jää! ja just koska on toi megan kakku, en noita taajuuksia muistanu. edit. veikkaan että powerikin kyllä riittää ihan hyvin.
Vielä pieni kysymys emolevystä, eli käyköhän toi vanha kovalevy tuohon emoon: Seagate ST3160021A Model Number:ST3160021A Capacity:160 GB Speed:7200 rpm Seek time:11.5 ms avg Interface:Ultra ATA/100 ja tämä: http://www.abit.com.tw/page/fi/motherboard/motherboard_detail.php?pMODEL_NAME=AV8&fMTYPE=Socket 939 (Tosin emossa lukee SATA 150 MB/s RAID 0/1 ja kovossa Ultra-ATA/100, tiedä sitten toimivatko yhdessä) Olisi sopivan näköinen ja hintainen, tosin ei tietenkään ainut vaihtoehto. Molemmat dvd-asemat varmaan menevät, mutta kun tuossa lukee Dual Channel DDR 400/333/266 (Max. 4GB), niin meneeköhän siihen ihan normaali DDR 333? Luulisin ainakin sopivan.
Kyllä toi sun muisti käy. Dual channel meinaa että voit lyödä 2 samanlaista kampaa, että toimivat hieman nopeemmin yhdessä. dc:stä joku viisaampi kertokoon enemmän.