Suositelkaa hyvää digi-video kameraa

Viestiketju Yleistä keskustelua digitaalisesta videosta -osiossa. Ketjun avasi spertti 06.11.2005.

  1. spertti

    spertti Active member

    Liittynyt:
    01.06.2005
    Viestejä:
    1,222
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Elikkäs.... Homma nyt on vain niin, että minähän en noista mitään ymmärrä ja siksi kysyisinkin täältä ehdotuksia ja mielellään myös kokemuksia. Hintaa saisi olla suurinpiirtein 1000e, ei tietenkään haittaa vaikka olisi halvempikin.
     
    Viimeksi muokattu: 07.11.2005
  2.  
  3. spertti

    spertti Active member

    Liittynyt:
    01.06.2005
    Viestejä:
    1,222
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
  4. Beaver

    Beaver Regular member

    Liittynyt:
    22.10.2002
    Viestejä:
    421
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Edullinen peruskamera, josta näyttää löytyvän kaikki tarpeellinen ainakin tällaiselle tavalliselle kotikäyttäjälle.
     
  5. teme565

    teme565 Active member

    Liittynyt:
    10.05.2002
    Viestejä:
    3,306
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Mutta toisaalta, jos tuo tonni on se minkä se saa maksaa, niin entäpäs Panasonicin mallit GS200 tai GS250? Speksien perusteella lupaavat ihan hyvää. Löytyy verkkokaupasta.
     
  6. spertti

    spertti Active member

    Liittynyt:
    01.06.2005
    Viestejä:
    1,222
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Joo. Noi Panasonicit vaikuttaa ihan mielenkiintoiselta. lisäksi katselin tuota JVC:tä. Siinä nyt olis kovalevy, mutta enpä tiedä kumpi on parempi ihan peruskäytössä kovalevy vai mini-dv. Tossa vielä tuon JVC:n linkki >http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=15754
    Ja tuossa toi vähän edullisempi JVC >http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=2907

    Ja tosiaan ihan perus kotikäyttöön tulee.
     
  7. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Mini-DV:n etu on, että nauhalle jää "varmuuskopio" kuvatusta matskusta, kovalevyllisessä kamerassa pitää materiaali poistaa ja tallettaa jonnekin muualle, pelkän PC:n kovon kestävyyteen kun ei voi luottaa.

    Noista mainituista valitsisin varmaan itse tuon Sonyn, kun GS250 maksaa aika paljon enemän.
     
  8. spertti

    spertti Active member

    Liittynyt:
    01.06.2005
    Viestejä:
    1,222
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Juuh. Taidan ton Sonyn käydä illalla hakemassa.
     
  9. spertti

    spertti Active member

    Liittynyt:
    01.06.2005
    Viestejä:
    1,222
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Elikkäs nyt on toi Sony hommattu, ja helppokäyttöiseltä ja laadukkaalta näin ensiksi vaikuttaisi. Mukaan tuli telakointiasema ja ihan oikea suomenkielinen käyttöohje vaikka verkkokaupan mukaan se ei sisälly hintaan. No iloinen yllätys oli tuo paperimuodossa oleva manuaali. Olen vasta muutaman tunnin kerinnytlaitteella leikkiä, enkä ole kaikkiin hienouksiin kerinnyt tutustua, mutta ensivaikutelma on ainakin se että ei tullut rahoja mihinkään suteen tuhlattua. Eli erittäin lyhyellä kokemuksella voin kyllä suositella kyseistä kikotinta muillekin jotka etsivät tuon hintaluokan digivideo kameraa.
     
  10. tommo91

    tommo91 Regular member

    Liittynyt:
    08.07.2004
    Viestejä:
    233
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Eipä tästä kysymyksestä kannata uutta aihetta tehdä, joten kysyn tässä.
    Digivideokameraa ollaan siis hankkimassa ja sillä kuvattaisiin melko nopeatempoista viedota mm. laskettelua.
    Budjetti tulee ongelmaksi, koska sen pitää olla mahdollisimman pieni. Kamerassa ei tarvitse olla mitään turhia hienouksia, kunhan saa hyvää kuvaa kirkkaassa paikassa esim. laskettelurinteessä ja kesällä hellepäivänä.

    Budjetti siis mahdollisimman pieni. Saa olla vähän keskitasoa huonompi kamera.
     
  11. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Pienellä budjetilla voisi harkita käytettyäkin - tosin kameranauhuri on aika monimutkainen vehje ja kun käytetyillä ei yleensä ole takuuta, voi halvasta kamerasta tullakin kallis...

    Kaikki DV-kamerat, joita olen nähnyt, kuvaavat ihan hyvälaatuista kuvaa hyvässä valossa. Yleensä kuvanlaadulliset erot kasvavat selvästi, kun valo vähenee. Muissa ominaisuuksissa eroja löytyy varmasti enemmän, tuollaisessa urheilukuvauskäytössä esim. tarkennuksen toiminta voisi olla tärkeä ominaisuus.

    Eli vaikka tuolta voisi lähteä hakemaan vaihtehtoja:
    http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/26316
     

Jaa tämä sivu