Kone sammuu ja heittää näytölle tekstin?

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi ceecee 03.11.2005.

  1. ceecee

    ceecee Regular member

    Liittynyt:
    09.05.2004
    Viestejä:
    100
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    [​IMG]


    Ongelma on, että kone sammuu ja heittää näytölle tuollaisen tekstin. Kone saattaa toimia kerralla jopa 1 tunninkin mutta sitten alkaa sammuminen. Sammuminen saattaa tulla myös jo käynnistysvaiheessa. Joskus kone vaan napsahtaa ja käynnistyy uudestaan joskus taas näytölle tulee tuo kuvan teksti. MISSÄ vika?? Melko uusi kone ja toiminut noin vuoden ongelmitta mutta nyt viimesen puolenvuoden aikana on ruvennut sammahtelemaan. Ongelma on myös internet selaimissa; Mozilla ja opera saattavat yhtäkkiä sammua. Käsittämätöntä! Osaisko kukaan auttaa??
     
  2.  
  3. pkaksp

    pkaksp Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    11.01.2005
    Viestejä:
    12,233
    Kiitokset:
    53
    Pisteet:
    128
    Otsikkoa parannettu. Hieman panostusta siihen seuraavalla kerralla.
     
  4. nurmoosta

    nurmoosta Active member

    Liittynyt:
    15.01.2004
    Viestejä:
    2,365
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Ongelman alkaessa laitoitko koneeseen ohjelmia, laitteita?
    Googleen vikanumero niin löytyy jotain. Mutuna veikkaisin verkkokorttia/modeemia ja niiden ajureita.
    0x00000008, or Double Fault, indicates an exception while trying to call the handler for a prior exception. Normally, two exceptions can be handled serially, but there are certain exceptions (almost always caused by hardware problems) that cause the processor to signal a double fault.
    0x00000000, or a divide by zero error, occurs when a divide (DIV) instruction is run and the divisor is 0. Memory corruption, other hardware failures, or software problems can cause this message.
     
  5. ceecee

    ceecee Regular member

    Liittynyt:
    09.05.2004
    Viestejä:
    100
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Nostetaan nyt tämä keskustelu ylös siitä syystä, että ongelma on selvinnyt. Eli Pudotin prosessorin yli kellotuksen 10%-->5% ja ongelma poistui täysin! Tuo10% kellotus oli toiminut koneessani yli vuoden ongelmitta mutta ilmeisesti tuuletuksen likaantuminen aiheutti sen(lämmönsiirto heikkeni), että prossu rupesi käymään liian kuumana ja kone sammui heittäen näytölle tuon tekstin. Eli siitä ainakin tässä tapuaksessa tuo johtui.
     

Jaa tämä sivu