Uusi prosessoriko?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Faeryan 25.10.2005.

  1. Faeryan

    Faeryan Regular member

    Liittynyt:
    03.10.2005
    Viestejä:
    282
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Katselin tuossa mbnetin hintaseurannasta ihan mielenkiinnosta prosessorien hintoja ja sieltä löytyikin AMD CPU DURON 1.8GHZ L2 64KB/266MHZ 0.13 -prossu alta 50e. Hintoja hyvin vähän seuranneena olin aika yllättynyt, ja ajattelin että jos päivittäisin omaan koneeseeni tuollaisen.

    Siksipä ajattelin sitten kysellä onko tuosta nyt mitään hyötyä, vai onko se vain rahareikä.

    Eli koneen kokoonpano on seuraava:

    Emolevy: Abit KT7A-Raid
    Muistit: Sdram dimm 2x256Mt + 128Mt (133MHz) = 640Mt
    Näytönohjain: GeForce 2 Mx400 64Mt PCI
    Äänikortti: Creative Labs SB Live! Value
    Kovalevy: Maxtor 6E040L0 40Gt
    Kovalevy: Maxtor 96147H6 60Gt
    Dvd-asema: LG HL-DT-ST- DVDRAM GSA-4167B
    Prosessori: AMD Athlon 1.1GHz
    Käyttöjärjestelmä: Linux Ubuntu

    Koneen käyttö käsittää lähinnä normaalin surffauksen, musiikin kuuntelun, videoiden katselut, kuvan käsittelyä, hiukan videoiden editointia myös. Pelaaminen jää aika vähälle, ja silloin kun sitä tulee tehtyä, niin ei kyllä mitään uusimpia pelejä.

    Eli tulisiko tuosta uudesta prossusta mitään hyötyä tälle järjestelmälle tällaisessa käytössä.
    Kokonaan uutta konetta alkaa joku tietysti ehdottamaan, mutta ei ole tarvetta sellaiselle, joten nyt on vain kyse prosessorin vaihdosta uudempaan.

    Toinen asia mitä olen miettinyt on äänikortin päivitys. Kaveri kehui ostaneensa Audigy 2 -äänikortin ja mainosti miten hyvin se paransi musiikin laatua, joten ajattelin että voisin itsekin vaihtaa omani uudempaan. Toinen syy on se että kone tosiaan joskus pelatessa jotain hirttää kiinni (siitä kirjoittelin jo tänne foorumillekin jokin aika sitten) ja vika on toistunut vaikka olen komponentteja vaihdellut. Ainoat vaihtamattomat on vielä Emo, Prossu ja Äänikortti, joten tässä olisi hyvä sauma kokeilla josko äänikortin vaihto auttaisi.

    Kiitos!
     
  2.  
  3. Lordjupu

    Lordjupu Guest

    Jos tietysti haluat päivittää tuota prossua tuoksi, niin mikäs siinä.

    Tätä et tietenkään varmaankaan halua kuulla, mutta sanonpa kuitenkin. Sanoit, että tulee myös kuvien käsittelyyn, joten tuo muistimäärä tuntuu aivan liian pieneltä siihen.. Mutta jos on hyvin pelannut tähän mennessä, niin ei kai sitä ole pakko uusia.. Kuitenkin 1Gt olisi aika minimi minusta siihen, mielellään jopa 2Gt olisi suositeltavaa, tosin riippuu, paljonko sitä kuvankäsittelyä tulee tehtyä..
     
  4. Faeryan

    Faeryan Regular member

    Liittynyt:
    03.10.2005
    Viestejä:
    282
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ei mitään niin kamalan rankkaa kuvankäsittelyä.. Sellaista pientä vain. Tähän mennessä Gimp on ihan siedettävästi pyörittänyt, ja tosiaan tuo toinen 256Mt muistipalikka on vain viikon vanha, eli sillä 384:llä on potkittu aika kauan.
     
  5. Faeryan

    Faeryan Regular member

    Liittynyt:
    03.10.2005
    Viestejä:
    282
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jeps.. Taas näitä hetken mielijohteesta postattuja juttuja. Mietittyäni asiaa yön yli tulin siihen tulokseen et uus emo, prossu ja julmetusti muistia pitää ostaa. Tilaukseen on jo laitettu.

    Asrockin 939 -kantainen emo, AMD 64 prossu ja 1Gt muistia. Riittänee hetkeksi eteenpäin.
     

Jaa tämä sivu