Ratti/polkimet yhdistelmälle ei paikkaa koneessa.

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi wishii 18.10.2005.

  1. wishii

    wishii Member

    Liittynyt:
    04.07.2005
    Viestejä:
    31
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Elikkäs mulla on muutama vuos ollu jo ratti ja hyvin on pelittäny, mutta nyt ostin uuden tietokoneen ja huomasin vasta jälkeenpäin että eihän siinä ole paikkaa liittää rattia. mitä voisin tehdä?
     
  2.  
  3. psymbiote

    psymbiote Regular member

    Liittynyt:
    01.04.2004
    Viestejä:
    718
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Voisit aloittaa selittämällä, että minkälaisella liittimellä ratit/polkimet on varustettu? Sekä myös uuden koneen liittimet olis hyvä tietää...
     
  4. mika-b

    mika-b Regular member

    Liittynyt:
    05.07.2005
    Viestejä:
    1,016
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Luulisin että ratti tulee koneeseen ns. peliporttiin, liitin on 15-pinninen ja on ulkonäöltään rinnakaisportin tapainen mutta lyhyempi. Ainakin joissakin emoissa on kyseisen liittimen ohjain vaikka sen liitin uupuu, ja sen saa käyttöön lisäämällä korttipaikkaan "levyn" jossa on liitin ja johto siitä emolle. Tietysti äänikortti mistä liitin löytyy on yksi vaihtoehto ja halvimmat ei paljoa maksa.
    Ratti voi olla myös usb-väylään, mutta se löytyy lähes järjestäen uusista koneista.
     
    Viimeksi muokattu: 18.10.2005
  5. wishii

    wishii Member

    Liittynyt:
    04.07.2005
    Viestejä:
    31
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    No en niitä nimiltä tiiä mutta tässä ois kuvat niistä.
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  6. MiGu89

    MiGu89 Member

    Liittynyt:
    30.08.2004
    Viestejä:
    27
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Mikä ohjain tuo on? Mä ostin joskus kauan sitten Microsoft Sidewinder jonku joystickin ja siinä oli tollainen liitin plus sellainen joka muuttaa tuon liittimen usb liittimeksi.
     
  7. wishii

    wishii Member

    Liittynyt:
    04.07.2005
    Viestejä:
    31
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Aijaa.. no ilmeisesti just semmosen liittimen tarvisin. en vain ollu varma onko semmosia olemassakaan, mutta ilmeisesti on.
     
  8. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Tuo on juuri mika-b:n mainitsema peliportti (game port), jota näissä uusissa emolle integroiduissa äänikorteissa ei monestikaan ole.

    Halvin tapa on varmaan ostaa käytettynä vitosella joku SoundBlaster, mutta voisihan sitä kysellä, jos joko emolle saisi "optiona" liitinpaneelin, tai rattiin adapterin. Adapteri tuskin on ihan pelkkä liitinsovitin, vaan vaatinee myös jotain elektroniikkaa, ellei rattia alunperin ole suunniteltu USB:llä toimivaksi.

    Jos emolla on valmis piikkirima peliportille, niin ei ole kovin vaativa homma hakea jostain Bebekiltä tai vastaavasta liittimet ja väliin sopiva lattakaapelin pätkä ja katsoa netistä mitkä pinnit toisiinsa pitää yhdistää. Samalla voi lisätä koneeseen MIDI-liittimetkin, nehän ovat yleensä myös peliportissa.
     
  9. heikki71

    heikki71 Regular member

    Liittynyt:
    07.05.2005
    Viestejä:
    658
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Viimeksi muokattu: 18.10.2005

Jaa tämä sivu