Päivitin BIOSin, mikä on vialla kun reset ei pelaa?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Aimowski 11.10.2005.

Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.
  1. Aimowski

    Aimowski Member

    Liittynyt:
    10.10.2005
    Viestejä:
    27
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Minulla on ollut jo muutaman vuoden ASROCK K7S8XE emolevy, joka on toiminut moitteitta aina viime päiviin asti, kunnes päätin päivittää BIOSin uudemmaksi. Päädyin päivitykseen, koska sain muutaman kerran "blue screenin" jossa mainittiin, että BIOS voi olla aikas vanha.

    Menin siis ASROCKin sivuille ja sieltä latasin bios-tiedoston ja flash ohjelman ja noudatin siellä annettuja päivitysohjeita.Kun BIOSin päivitys oli "pass" eli mennyt läpi ihan ok, on kone tietenkin käynnistettävä uudelleen ja sen jälkeen mentävä BIOSiin>Load Default Settings, kuten ohjeissa neuvottiin.

    Kuitenkin BIOSin "pass":in jälkeen kun löin resettiä, ei kone käynnistynyt uudelleen. Se kyllä oli päällä ja näyttökin oli päällä, mutta mitään POST- juttuja ei näytössä näy. Kuitenkin kun painan koneen napista sammuksiin ja päälle, suostuu se menemään käyttöjärjestelmään, mikäli näppäilyjärjestys on ollut: 1.keskusyksikön nappi 2.(heti perään) näyttö päälle. Täten POST-hommelit näkyy ja pääsen wintoosaan.Jotenkin reset-nappi ei saa aikaiseksi POST- hommia?

    Myöhemmin kuulin kaverilta, että emolevyllä on jumpperi(CLR_CMOS), joka pitää oikosulkea kolmen sekunnin ajaksi, ilman virtajohtoa, sen jälkeen kun BIOS on flashatty. Tein tämän, mutta koneen reset ei pelitä vieläkään. Rupeaa pikku hiljaa pännimään, kun asentelee ajureita ja koko ajan pitäisi käynnistää kone uudelleen. Onkohan vika emolevyssä? Olen ainaki BIOSIN flashayksen tehnyt niin hyvin kuin niillä ohjeilla sen pystyi tehdä.

    APUA! KIITOS!
     
  2.  
  3. pkaksp

    pkaksp Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    11.01.2005
    Viestejä:
    12,233
    Kiitokset:
    53
    Pisteet:
    128
Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.

Jaa tämä sivu