Edellisistä ketjuista ei ollut apua. Eli käyttiksenä on Windows 2000. Koneella asennettuna viimeisimmät versiot ffdshow,ac3filter ja bsplayer. Muuta ei pitäisi olla. Poistin kyseiset ohjelmat ja asensin uudestaan , ei vaikutusta. Rekisteristä löytyy HKEY_CLASSES_ROOT\SystemFileAssociations\.avi\shellex\ContextMenuHandlers\ WMPBurnAudioCD\{8DD448E6-C188-4aed-AF92-44956194EB1F} Laitoin tuon arvon eteen - merkin , mutta ei auttanut. Mikä avuksi?
se rekisterin kohta pitäisi olla HKEY_CLASSES_ROOT\SystemFileAssociations\.avi\shellex\PropertyHandler
Tästä en ole varma, mutta \WINNT\Web\ kansiossa on folder.htt tiedosto jota vaikka notepad:illa/muistiolla muokkaamalla pitäisi löytyä joka Windows Media Player:iin tai AVI:in liittyviä tekstirivejä. <!-- rivin/kohdan alkuun ja --> loppuun ja tiedoston tallennus (voi vaatia myös uudelleenkäynnistyksen).
Tälläinen löityi <span id=MediaPlayerSpan> ja sitten muotoon <!-- span id=MediaPlayerSpan --> ..uudelleenkäynnistys.. Ja esikatselu toiminta on pois käytöstä! Varmin tapa (ja nopein) oli saada explorer kaatumaan käynnistämällä avin nimen muokkausen päälle internet explorer. Nyt vika näyttäisi jääneen taakse. Suuret kiitokset sinulle Agent_007!