Suositelkaa poweria

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi janne-t 05.10.2005.

  1. janne-t

    janne-t Member

    Liittynyt:
    11.03.2005
    Viestejä:
    77
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Tilasin vanhaan kokoonpanooni hieman päivitysosia, ja jälleen alkaa tuntua siltä, että powerikin pitäisi uusia.. Nykyinen poweri on 300 W Nec.. Vai olikohan Hec.. No, watit on ainakin oikein:

    Kokoonpano:

    Uudet osat:
    Sapphire X700 PCI-E 256Mb 128Bit
    AMD Athlon 64 3000+ S939 Venice
    ABIT KN8 S939 NF4 SATA RAID 8CH GBLAN

    ..ja mitä muuta:
    LG DVD+-RW- asema
    200 Gb SATA
    160 Gb SATA
    200 Gb PATA
    160 Gb PATA
    80 Gb PATA
    300 Gb PATA (Ulkoinen) Ei taida siis viedä sähköä?)
    3 tuuletinta


    Eiköhän sitä tässä sitten olekin..

    Tarvitseeko tuo PCI-express jonkinlaisen erikoisvirtaliittimin? Powerissa saisi myös olla valmiit sata liittimet.. ja budjetti yritetään pitää alle sadassa eurossa.. Reilusti alle.. :)
     
  2.  
  3. Lerppu

    Lerppu Regular member

    Liittynyt:
    22.06.2004
    Viestejä:
    741
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    28
  4. AkZuh

    AkZuh Active member

    Liittynyt:
    07.10.2004
    Viestejä:
    2,146
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    jos nexusta ajattelee niin suosittelen mielummin tuota 400w nexus :ta. nimittäin teho eroa ei ole oikeastaan ollenkaan, mitätön teho ero ja hintaa tulee n. 20-30e enemmän. 12v linjassa 3A ero ja tietääkseni oikeastaan muuta teho eroa ei ole. eli teho ero on HUIMAT 12*3= 36W. tietysti uudessa mallissa on vakaapi tuo 12v linja, koska on kaks eri linjaa. mut en maksais kummiskaan 3 ampeerista ja kahdesta linjasta 30e enempää.

    eli tätä ajattelin 'NEXUS SILENT POWER 400W SE NX-4090'

    79,40e @ http://www.jimmspc-store.fi/



    muita laatu merkkejä on mm. fortron, seasonic, zalman, hec, aopen.
     
    Viimeksi muokattu: 05.10.2005
  5. Jebuss

    Jebuss Regular member

    Liittynyt:
    17.04.2005
    Viestejä:
    176
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Suosittelen tuota samaa Nexusta kuin AkZuh. Ittellä toi samainen poweri käytössä ja on kyllä hyvä ja hiljainen. (tosin kun kattelee noita sun kuutta kovalevyä ja kolmee tuuletinta, en tiedä onko sillä hiljasuudella sulla nin väliä ;) )
     
  6. janne-t

    janne-t Member

    Liittynyt:
    11.03.2005
    Viestejä:
    77
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Aika kallista, mutta kieltämättä vaikuttaa laadukkaalta.. ja jos nyt olen oikein ymmärtänyt, niin tuo PCI-e väyläinen näyttikseni tarvitsee omanlaisen virtaliittimen.. Nykyisessä powerissani näyttäisi olevan adapteri jolla saa 4-pinnisestä 6-pinnisen liittimen.. Se ilmeisesti käy tuolle näyttikselleni..

    Vielä kuitenkin vähän epäröin tuon uuden powerin ostamista, koska kalliiksihan se kävisi.. Vieläkö pärjään nykyiselläni, vai onko minun pakko ostaa uusi?

    Kyllähän se hiljaisuuskin on ihan bonusta, mutta koska kone ei ole makuuhuoneessa, niin ei sillä niin suurta merkitystä ole..

    [bold]Unohtui nähtävästi muistikammat eli 4*512Mb/400MHz.. Kai nuokin jonkin verran tehoa syö..[/bold]
     
    Viimeksi muokattu: 05.10.2005
  7. AkZuh

    AkZuh Active member

    Liittynyt:
    07.10.2004
    Viestejä:
    2,146
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    eipä ne muistit kovin paljoa virtaa syö.

    suosittelen ostamaan kyllä paremman powerin, tuo 300w poweri käy just ja just. muistaakseni Sapphire X700 PCI-E 256Mb 128Bit suosituksissakin on vähintään 350w poweri. kun oikein rasitusta tulee monelle laitteelle niin voi olla että poweri sanoo poks. silloin voi olla et tulee itku kun on sisus kalut ehkä mennyt p*skaks. :// suosittelen ostamaan vähintään sen 400w powerin.



    laadukkaat powerit maksaa, vaikka eihän hinta kerro laatua. yleensä laatu poweri maksaa sen vähintään 80e. omasta mielestä ei ole paha sijoitus 80e poweriin, laadukkaaseen. tietysti paras vaihtoehto olis seasonic, mutta hintaakin löytyy. (430w malli n. 95e)
     
    Viimeksi muokattu: 05.10.2005
  8. FORWARD

    FORWARD Active member

    Liittynyt:
    11.02.2005
    Viestejä:
    3,670
    Kiitokset:
    18
    Pisteet:
    68
    Kyllähän toki tuohon kokoonpanoon vielä käy 300 wattinen joten kuten ja laadukas 350 wattinen olisi ihan riittävä...esim Fortronin ja Enlightin malleissa on 2 12 voltin syöttöä, joten kyllä se riittää.


     
    Viimeksi muokattu: 05.10.2005
  9. NUIJJA

    NUIJJA Active member

    Liittynyt:
    12.01.2005
    Viestejä:
    4,410
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
  10. AkZuh

    AkZuh Active member

    Liittynyt:
    07.10.2004
    Viestejä:
    2,146
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    niin, kyllähän laadukas 350w riittää. itse en kyllä ostais/ottais mistään hinnasta antecin powereita, ollut NIIN paljon viallisia liikenteessä. kyrvähtänyt mm. ilman että kone edes ollut päällä!

    suosittelen mm. nexus, fortron, zalman, hec, aopen jne.

    EN suosittele mm. -> be quiet!, antec, color, ocz jne.


    powereista ollut paljon juttua, mitkä ovat laadukkaita mitkä eivät. hakua peliin. paras noista on varmasti nexus, hintalaatusuhteessa(?). heccikin on hyvä, sellainen "halpis" mutta kummiskin suhteellisen hyvä.
     
  11. FORWARD

    FORWARD Active member

    Liittynyt:
    11.02.2005
    Viestejä:
    3,670
    Kiitokset:
    18
    Pisteet:
    68
    Kyllä Fortron nimenomaan 350-400 wattisissa on ainakin yhtä hyvä kuin Nexus(kaikissa malleissa näyttää olevan 2 12 voltin linjaa), sillä omassa Nexuksen 300 W mallissa on vain 1 linja, mutta Fortronin yhdessä 300 W mallissa ainakin on 2 12 voltin linjaa...Fortronin vanhempi mallisto on jopa halvempikin kuin vastaava Nexus...mutta pitäisihän AkZuh:n(Klingonin kieltäkö?)tämä tietää Fortronin käyttäjänä...




     
    Viimeksi muokattu: 06.10.2005

Jaa tämä sivu