Olen ollut kaverillani "Lanittamassa" parikin kertaa ja siellä on ilmennyt ongelma, että lähiverkko ei toimi. Nettiin kyllä pääsee mutta esim. Peli serverille ei pääse jos se on LAN. Netti tulee ADSL-boxin kautta, josta se tulee 5 porttiseen "zyzeliin". Mikä mättää?
onkos lähiverkko kaikilla määritetty samaksi? ja palomuurit pois päältä? tietoa lähiverkosta @ http://www.google.com/search?client=opera&rls=fi&q=lähiverkko&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8 EDIT: typo
Itselläni aikalailla samankaltainen pulma. Talosta löytyy kaapelin netti, joka on jaettu A-linkin RR44c värkillä. Kyseessä on adsl-modeemi jossa 4-porttinen reititin. Kun on tarkoitus jakaa kolmeen koneeseen niin tuo riittää. Netti toimii, kun kytkee motukan yhteen porttiin ja koneet muihin. Onkohan tuolla viritelmällä toivoa saada lähiverkkoa toimimaan? Laitetteen tietoja voi syynätä tuolta: http://www.a-link.com/fi/RR44.html?id=uAEjjSo6 Jos onnistuu niin mitähän seuraavaksi pitäisi tehdä? NAT ja DHCP pitäis olla päällä... täydellinen vasta-alkaja lähiverkkohommeleissa, mitä nyt koitin etsiä täältä ja googlella helppoja ohjeita. En vielä ainakaan ole saanut kokonais kuvaa siitä miten pitäisi menetellä... koneissa win2k ja XP, kolmanteen tulee 2k. edit: mielenkiintoisena huomiona, nyt kun tuo dhcp on oikeasti päällä niin vain toinen koneista saa sen antaman ip:n. se ei mee nettiin toinen menee... toisella arvelisin olevan operaattorin vaihtuva ip. no, pitää jatkaa tutkailu... josko sittenkin tarvitsee ihan oikean reitittimen... zzzz
Eilen kävin kaverillani ja katsoin hänen työryhmänsä ja hänellä oli "KOTI" kun minulla on "WORKGROUP". Voiko syy olla näin yksinkertainen?
todellakin. työryhmät tai lähiverkon käyttäjillä pitää olla sama "alue" missä ne työskentelee, eli esimerkiksi KOTI, LAN05 jne. määrittäkää kaikille sama alue, esimerkiksi tuo lan05 ja käynnistäkää kone uudestaan ja sit pitäis toimia. muistakaa ottaa palomuurit pois päältä, sillä ne yleensä estävät lähiverkon käytön. (voin sanoa todellakin kokemuksella!!)