näytönohjaimen kondensaattori

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Dehoon 27.09.2005.

  1. Dehoon

    Dehoon Guest

    elikkäs nyt sattui semmoinen pieni munaus. räpläsin uutta komponenttia koneeseen ku siinä ruuvvaillessa käsi lipes ja repäs yhden kondensaattorin irti näytönohjaimesta. näyttis on Ati Radeon X850 XT 256 PCI-E. tuossa on kuva näyttiksestä ja kondensaattori on vasemman ylänurkan ensimmäinen. eli eka yläriviltä vasemmalta. http://prohardver.hu/html/vga/x850xt/picz/front2.jpg. sain konkan takaisin liimaamalla sen ja laittamalla liitokset kohdalleen. juotokset on tietysti hajonnu mut kone toimii iha normaalisti nytten. ajattelin vaa kysästä et voiko kortti hajota lopulta tai et pitäiskö tehä jotai ja äkkiä? Thnx!
     
  2.  
  3. heikki71

    heikki71 Regular member

    Liittynyt:
    07.05.2005
    Viestejä:
    658
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    linkki ei toimi.
     
  4. sniperfin

    sniperfin Regular member

    Liittynyt:
    08.12.2004
    Viestejä:
    990
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Itselläni kävi emolevyn kanssa samoin,hyvin se toimi melkein vuoden,ja vaihdon jälkeen on toiminut isi papallakin. Mikäli katkenneet liitokset vain koskettavat toisiaan homma toimii kuten normaalisti.

    Linkki toimii,kunhan ottaa . lopusta pois.
     
  5. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Liiman (tavallisen sellaisen) ongelma on, että se ei muodosta sähköä johtavaa kontaktia. Liitos voi olla huono tai irrota itsestään ajan kanssa, esim. tärähdyksestä.

    Melko helppo juotos tuo on jollekin, joka vähänkin on harrastanut pintaliitososien juottelua. Hieman juoksutetta (=fluksia) ja kuumennus, niin hyvä tulee. Suosittelen etsimään kaverin/elektroniikkakerhon/huoltokorjaamon/jonkun muun paikan, jossa konkan voi juottaa kiinni.

    Voi olla, ettei konkka ole kovin merkittävä kortin toiminnan kannalta, mutta esim. vaadittaessa täyttä laskentatehoa (suurin tehonkulutus), huono kontakti voi aiheuttaa turhia kaatumisia.
     
  6. Dehoon

    Dehoon Guest

    ok. kiitoksia neuvoista!
     
  7. Dehoon

    Dehoon Guest

    käytin liimaukseen aika vahvanoloista kontakti liimaa ja laitoin sitä molemmille pinnoille-- konkkaan ja näyttikseen. eise ihan niin jykevästi jäänyt kii siihen kuin ne muut mutta pysyi kuitenkin. koitin vetää sitä ylöspäin niin ei liikkunut mutta vähän heilui sivuille. luulis toimivan kumminkin kun ne liitokset koskettavat toisiaan ihan sillee millee pitääki :) mut kiitti tästä!
     
  8. noobster

    noobster Guest

    kuvasta ei näy liitoksen laatu oikein hienosti, mutta jos juotos
    on "saman" näköinen ja vahvuinen kuin naapurissa niin varmaan pelaa
    ihan normaalisti. [bold]voi korjata jos olen väärässä,[/bold] pari tippaa esim kynsilakkaa konkan ja kortin reunalle niin pysyy kiinni ja ei lähde normaalilla kolistelulla irti...
    (kuvan perusteella näyttäisi ihan OK)
     
  9. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Koitin sanoa jo aiemmin, että kontakti EI ole juotetun veroinen, jos konkka on vain liimattu paikalleen. Vaikka komponentti onkin tukevan tuntuisesti paikallaan, mikroskooppisella tasolla piirilevyn ja konkan välillä ei ole alkuperäisen veroista sähköistä kontaktia. Liitoksen sähkönjohtavuus on siis huonompi kuin alunperin ja se voi huonontaa konkan häiriönsuodatuskykyä.

    (Isompitehoisilla laitteilla tuollainen liitos alkaisi lämmetä ja voisi kipinöidä. Esim. televisiossa tai virtalähteessä vastaavasti käyttäytyvä ns. kylmäjuotos aiheuttaa monesti ongelmia, jopa tulipaloja.)

    Suosittelen edelleen juottamista.
     
  10. REH

    REH Regular member

    Liittynyt:
    21.09.2005
    Viestejä:
    115
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Juuri noin asianlaita on kuten wipe2000 edellä kirjoitti. Suosittelen myös konkan juottamista, jotta mahdollisilta ongelmilta vältytään.
     
  11. Dehoon

    Dehoon Guest

    joo sain isoveljeni tulemaan ens viikoks juottamaan sen paikoilleen. on tehny niitä hommia koko ikänsä. toivottavasti mun amis asennukset kestäis ny vähä aika.
     
  12. noobster

    noobster Guest

    no nin olipas taas luetun ymmärtämisessä vikaa :p
    tietty ei pelaa jos on pelkällä liimalla! ainakaan pitkään
     

Jaa tämä sivu