Ja taas ollaan pihalla... Jouduin alustamaan kovalevyn ja asentamaan XP:n uudestaan(sp2 asennettu). Kaikki meni niinkuin ennenkin mutta sitten avasin omatietokone - ominaisuudet ja silloin alkoi omituisuudet... käytettytila: 65.8Gt vapaa: 124Gt. Levynhallinta näyttää että kaikki olis ok... Mikäs nyt meni perseelleen????????
Onko kovolla muita osioita kuin c? Kun asensit windowsin uusiksi, niin alustitko varmasti kovon, ettet vain asentanut uutta vanhan päälle?
Käsittääkseni homma näyttää olevan täysin ok. Lisävalaistusta asiaan löydät vaikka tuolta: http://www.iamnotageek.com/a/36-p1.php Eli levyvalmistajat ilmoittavat levyjen koon desimaalimuodossa, jossa yksi giga on 1 000 000 000 tavua kun taas kone laskee gigan binaarimuodossa eli 1 073 741 824 tavua. Jos tuo desimaali koko jaetaan tuolla binaarikoolla (200 000 000 000/1 073 741 824) saadaan tulokseksi 186.26 Gb, mikä on kovosi todellinen tallennuskapasiteetti. EDIT: Vai käsitinkö kysymyksen väärin?
Ei ole muita osioita kuin C. Siinä Xp asennuksen alussa se kyselee että pika vai oikee oikee alustus. Valitsin sen koko alustuksen. Oon tehny sen "muutaman" kerran ennenkin... Aikaisemmin ollu 80G:n kovo nyt eka kertaa tää isompi. Elikäs alustuksen jälkeen asennettu XP ja pari välttämätöntä ohjelmaa ja sälli väittää et 65G menny
Lataappa vaikka Easycleaner ja katso sillä, mikä siellä vie tilaa. http://personal.inet.fi/business/toniarts/images/dwnload.gif
Ajoin ton levynkorjaus ohjelman läpi ja vika korjaantu. Se ilmoitti et joku tietue oli vituralleen(128,$bad) jotain tollasta, mitälie tarkoittaakaan... Kiitti kuitenki kaikille.