Kannettavan kovalevy tavalliseen koneeseen..???

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi tinnu 19.09.2005.

  1. tinnu

    tinnu Member

    Liittynyt:
    05.05.2005
    Viestejä:
    21
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Minkälainen homma on laittaa kannetavan kovalevy tavalliseen koneeseen lisälevyksi? (siis vain väliaikaisesti) Pitäisi saada kannetavan levystä kopioitua tavaraa toiseen koneeseen koska ilmeisesti virus on tuhonnut windowsin niin pahoin ettei ole muuta vaihtoehtoa kuin täydellinen formatointi.. Kone ei starttaa edes vikasietotilassa ja valittaa kaikenlaisia puuttuvia tiedostoja.. Joku kertoi että siihen kovalevyn asentamiseen pöytäkoneeseen tarvittaisiin jokin sovitin...??? Vinkkejä ja neuvoja jos joku on kokeillut. Huolto liikkeessä tämä tavaran siiro operaatio maksais vajaa 100€.
     
  2.  
  3. zapetu

    zapetu Regular member

    Liittynyt:
    06.04.2005
    Viestejä:
    727
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Toimisikohan tällainen:
    http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=14683
    http://www.agestar.com/english/products/iub2s.asp

    Itse kerran pelastin yhdestä kannettavasta tiedostoja boottaamalla CD:ltä linuxiin ja siirtämällä tiedostoja USB-tikun kautta toiselle koneelle. Sitten asensin windowsin uudelleen vanhan päälle.

    Jos koneella ei ole mitään tärkeitä tiedostoja, niin uutta Windowsin asennusta päälle vain. Ei edes luultavasti hukkaa mitään tärkeitä tiedostoja, vaikka sellaisia olisikin (mitään vastuuta en tästä ota).

    Täältä saa sen boottavaan linuxin, jolla voit tarkastella kovon sisältöä: http://www.knoppix.org/ Kirjoittaminen NTFS-partitioille saattaa aiheuttaa ongelmia (itse en ainakaan onnistunut), mutta lukemaan niistä pystyy.
     
  4. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Tai joku tällainen:
    http://www.addonics.com/products/io/aa25ide35.asp

    Jos tosiaan pelkkä Windows on tuhoutunut ja virus varmasti poistettu koneesta, niin korjausasennusta vanhan päälle kannattaa kokeilla. Siis buutti Winukan asennuslevyltä ja asennus käyntiin normaalisti, mutta valitset lopuksi korjausasennuksen vanhalle Windowsille, et mitään recovery konsolia.
     
  5. hetekka

    hetekka Regular member

    Liittynyt:
    02.01.2004
    Viestejä:
    190
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Niinkuin edellinen oli jo mainostanut. Löytyy ainakin bdogista eikä ole kallis (verrattuna huoltoon) http://www.bdog.fi/cgi-bin/netstore/tuote.pl?tuote=0595000003263 ja toimii kuin junan vessa.
    Mutta jos kannettavassa jylläsi jokin viirus niin toivottavasti se ei ole kohta pöytäkoneessa? Viirustorjunta viimesenpäälle kunnossa?
     
  6. tinnu

    tinnu Member

    Liittynyt:
    05.05.2005
    Viestejä:
    21
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitos vinkeistä! Kyllä se windwos on nii pahasti sekaisin ettei sitä saa kyllä pelaamaan ja ainut konsti on formatoida. Olen sitä nyt 2 päivää yrittänyt monen "asiantuntijan" voimalla koraus asentaa kuntoon mutta ei onnistu. Asennus pysähtyy aina samaan kohtaan ja tulee joku laatikko ja ihme teksti: Issas.exe error ja vakava järjestelmävirhe, vaihtoehtona on vain paina OK ja kone buutta itsensä, jatkaa asennusta ja jää taas samaan kohtaa.. Sinänsä villi juttu että koska kyseessä on oikein virallinen win-versio ei sitä saa korjaus asennuksellakaan millään kuntoon, Toisessa koneessa olevan epävirallisen version sai kyllä helposti kuntoon samassa tilanteessa...???? taitaa olla liian hyvin suojattuja nuo viralliset versiot win-versiot.
     

Jaa tämä sivu