1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Ubuntu jumittaa loginiin :(

Viestiketju Linux -keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Taukkizz 26.08.2005.

  1. Taukkizz

    Taukkizz Regular member

    Liittynyt:
    21.09.2004
    Viestejä:
    361
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Minäkin asensin elämäni ensimmäisen linukan ja heti ongelmia. Eli siis:

    Asennus sujui ilmeisesti ihan hyvin, mutta Ubuntu käynnistyi pakettien purkamisen jälkeen, ruudulle tuli vain ruskeaa eikä mitään muuta. Resettiä kehiin ja uudelleenyritys. Noh, huomasin istunto-nappulan ja kokeilin sitä. Minkä vaihtoehdon valitsenkin, jumittaa siihen paikkaan. Mikäköhän on?

    On miulla toinenkin kysymys: Asensin Grubin pääkäynnistyslohkoon, mutta ajattelin että saan kyllä Linukan käyntiin BIOSin Boot Menun kautta, joten miten Grubin saisi pois sillä tavalla että taas Windows käynnistyy oletuksena ja Linukan saa käyntiin kun valitsee Boot Menusta toisen kovalevyn?

    Ja tarvitsen Ubuntun suhteen todellakin perusteellisia ohjeita :p

    edit: Ehhehhee, asensin SuSE 9.2:n Ubuntun päälle ja sama ongelma :((
     
    Viimeksi muokattu: 27.08.2005
  2.  
  3. Herra_abc

    Herra_abc Member

    Liittynyt:
    27.08.2004
    Viestejä:
    61
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
  4. Taukkizz

    Taukkizz Regular member

    Liittynyt:
    21.09.2004
    Viestejä:
    361
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Eli jos käyn vaihtamassa näyttiksen johonkin tuettuun niin alkaa pelittää? Hyvä, sillä takuukin on vielä voimassa ja onhan 6800LE:stäni tuuletinkin aika hajalla. Kaikissa Gainwardeissa vissii aika yleinen ongelma, ainakin 2 kaveriltani on hajonnut samalla tavalla cooleri (eli hirveä ääni bootissa ja satunnainen sammuilu kesken pelien :p)

    Kiitoksia. :)
     

Jaa tämä sivu