elikkä ostin uuden emolevyn asus av8 deluxe ja siihen prossu 3500+ joka sopii emolevyyn... laitoin kaikki osat kiinni. Kone käynnistyy normaalisti mutta näyttö menee samantien valmiustilaan enkä nää mitää näytöstä, mitään ei tapahdu. Mistä moinen johtuu?
onhan näytönohjain asennettu BIOS:ssa oikein? Näyttis kunnolla kiinni? (kai on jos edes jotain näkyy..) voi myös olla jotain näytöntaajuden kanssa tekemistä...noita mahdollisuuksia on paljon... Varmaan käytät "vanhaa" jo asenettua OS:sia? Sekin voi vaikuttaa, yleensä mitä kuullut ei pitäisi mut mistäs tuon nyt varmasti sanoo... Tosin vaikea mitään tehdä jos menee heti ruutu pimeeksi. "Herääkö" ruutu jos tkee "jotain"? Mitä netistä etsin, on melkoisen hyvän näköinen emo sulla, noin kellotusta ajatellen Mene BIOS:n jaa katso että asetukset kohdallaan.
Kyl näyttis kiinni on jne... se voi kyl tosin johtuu tosta näytönvirkistys taajuudesta. mut en sitte tiedä. Näyttö menee päälle ja 5sek päästä valmiustilaan enkä voi sitte mitään tehdä
Onko vanha windowsin asennus kovalevyllä? siis se jota käytit ennen uutta emoa ja prossua.. Se nimittäin sotkee tuon systeemin täysin kun uuden romppeet sisässä, eli asennuslevykettä sisään ja uudelleen asennus kehiin.
Limasialla oli pätevä vinkki olettaen että biossi näkyy, mutta windowssin käynnistyessä näyttö menee mustaksi. Muutenkin kannattaa kyllä emolevyn vaihtuessa asentaa Windows uusiksi.
Joo mulla just paripäivää sit kamat vaihtu niin olihan se winukka vedettävä uusiksi että sai vehkeet pelaamaan.