Firewire kovalevy ongelmia

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Shunga 22.08.2005.

  1. Shunga

    Shunga Member

    Liittynyt:
    21.05.2003
    Viestejä:
    77
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Ostin firewire kovalevyn vuosi sitten ja olen käyttänyt sitä kannettavassani. Kovo on toiminu oikein hyvin. Ostin sitten Prodigen firewire(IEEE1394a) sovittimen , jonka asensin päytäkoneeseeni ja johon ymppäsin firewire kovon kiinni. Kaikki käynnistyy normaalisti ja XP löytää kovalevyn. Samantien kun siirrän dataa, tai kuuntelen musaa tai katselen elokuvia, koko pirun kone buuttaa. Uudelleen käynnistyessään XP ilmoittaa tyypilliseen tapaansa, että palautunut vakavasta järjestelmä virheestä.
    Mistä on oikein kyse? Sillä olen testannut kyseistä firewire kovoa myös ystäväni koneella jossa oli A-Linkin firewire sovitin ja kaikki toimi hyvin.
    Voisiko olla, että Prodigen sovitin on niin shittiä, että ei sovi yhteen LACIE kovoni kanssa?
     
  2.  
  3. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Miten laitehallinta tunnistaa tuon Firewire kortin?
    käynnistä -> suorita -> msinfo32
    sitten Hardware resources -> Conflicts/sharing ja katso jakaako tuo Firewire kortti IRQ:ta minkään muun laitteen kanssa.
     

Jaa tämä sivu