Asensin xp pro:n uudelleen ja tuli virhe ilmoitus hal.dll:stä. Asensin sen jälkeen uudelleen ja kyseistä ilmoitusta ei tullut. Kaikki vaikutti hyvältä ja kaikki myös toimii mutta bootatessa windows xp pro on 2 kertaan. Eli siis siinä vaiheessa kun kone alkaa käynnistämään käyttistä niin sieltä voi valita 2 windows xp pro:ta. Toinen niistä toimii ja toisen kun valitsee niin tulee se samainen hal.dll ongelma. Miten siis saisin pois tuon toisen xp:n tuolta häiritsemästä?
Uudelleen asennuksen yhteydessä alustamalla sen kovon. Olet nyt asentanut joko 2 xp:tä rinnakkain tai päällekkäin niin, että siellä on ainakin boot.ini tiedostossa merkintä kahdesta käyttiksestä.
En tiedä onko tästä apua mutta boot.ini:ssä on näin: [boot loader] timeout=30 default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS [operating systems] multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect Mulla on käytössä samsungin ide kovo ja western digitalin sata kovo. molemmissa kovoissa on 3 jakoa.
Alusta se kovo ja asenna uusiksi, niin pääset helpoimmalla. Alustus onnistuu sillä xp:n cd:llä ennen asennusta siellä samoissa valikoissa.