Tarvitsisin lisää kovalevy tilaa tähän kannettavaan tietokoneeseeni. Semmoinen 160 Gt olisi hyvä.. Ulkoinen kovalevy. Mistä verkkokaupasta olisi hyvä ostaa? Mitä muuta tarvitsee kuin sen ulkoisen kovalevyn? Jonkun kaapelin yms.? Vai tuleeko kovalevyjen mukana kaapelit ja muut jos niitä tarvitsee? Mistä tietää onko koneessa USB 2.0? Vai onko kaikissa koneissa se?
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/18993 Tosta linkistä löytyy lootan etsintäohjeet. Kannattaa panostaa kunnon malliin eli sisältää tuulettimen (kovo ei sula). Releet tulee mukana ja kiintolevy tarvii kyllä erikseen hommata. Seagate taitaa olla paras hetkellä. Kaippa ainakin vuotta nuoremmissa on jo 2.0. Ellei papereissa tai ohjauspaneelista löydy, imuroi vaikkapa sandra
Siis eikö se kotelo ja kovo tule samassa? Että pitää erikseen ostaa. Latasin tuon Sandran, niin mistä sieltä näkee sen?
Ajattelin ostaa tommosen: http://www.pixmania.com/fi/fi/87454/art/western-digital/ulkoinen-kovalevy-essenti.html Niin mitä muuta tarttee ostaa ton lisäksi?
Ulkoisen levyn voi tehdä itse ostamalla kotelo+kiintolevy, yleensä molemmat myydään samassa. Erilliset kotelot on käteviä jos nurkissa pyörii ylimääräinen levy, näin sen saa hyötykäyttöön. Ainakin oman lacien kohdalla paketissa tuli kaikki tarpeellinen (kiintolevy, muuntaja, verkkokaapeli, ajurilevy mitä ei tarvittu ja usb kaapeli mikä tosin oli vain 30 cm pitkä), Levyssä ei ole tuuletinta ja näin lämpiää hirmuisesti mutta ainakaan vielä ei ole leiponu, joten tuuletin on todella tarpeellinen. Edit: kirjoitusvirhe
Eiköhän tuossa WD essential paketissa ole kaikki tarvittavat ja pitäisi olla ihan hyvällä pohjalla koska WD tekee luotettavat ja laadukkaat levyt. Ainoa sanomisen aihe on 2Mb välimuistissa joka laskee jonkin verran suorituskykyä.
Eli koteloa ei tarvitse ostaa.. Mutta tossa ei lue mitään sisällön kohdalla, eli siinä ei tule mukana ne kaapelit yms.? Pitää nyt varmasti tietää..
Mikä on kannettavan merkki ja malli?, jos koneen mukana on tullut jokin ohje kirja niin siinä on todennäköisesti sanottu jos koneesta usb2,0 löytyy.
Kaiken järjen mukaan kaikki tarvittavat kaapelit tulee mukana mutta itse en siitä varmaa tietoa löytänyt. Joten jos haluat olla varma asiasta niin suosittelen laittamaan kyseiseen firmaan sähköpostia ja kysyt asiaa. Sittenpähän ei jää epäselväksi.
Jeps, pitää kysellä. Vielä yksi juttu, onko kukaan teistä tilannut tuolta mitään tai muistakaan tommosista kaupoista, että onko luotettavia? Kun tossa ainakin pitää maksaa ennen ku saa tuotteen..
Kyllä suomalaisiin nettikauppoihin minä ainakin luottaisin, mutta jos joku tunnettu ulkomaalainen(esim saksalainen) kauppa ei toimita tavaraa, eikä vastaa sähköposteihin. Niin nykyään netissä liikkuu tieto niin nopeasti foorumeilla tämä on kaupan menoksi.
Minä tilasin täältä 250 gigaisen http://www.zecs.net paketin tuloa odottelin puolitoista viikkoa mut oli mielestäni hyvän hintainen ..
Pixmania on luotettava kauppa... Sieltä on tullut muutamaan kertaan ostettua tavaraa ja aina on tullut nopeasti kotiovelle DHL:kuljetuksella...
Ainakin tuossa kaksoisliitäntämallissa tulee johdot mukana pakkauksessa ( http://www.bdog.fi/cgi-bin/netstore/tuote.pl?tuote=0532008910366 ), eri asia tietysti, jos myyjäliike vetää ne välistä ja myy lisähintaan. Suomessa en kyllä ole tuollaiseen törmännyt, vaikka ulkomailla se onkin melko tyypillistä.