Huomasin äsken kun olin juuri polttamassa nerolla dvd:tä että, PERSKELES ei sitten dvd-asemaa löydy mistään. Syyksi katoamiseen arvelen powerin vaihdon, jonka yhteydessä menin irrottamaan ide-kaapelin asemasta ja nyt olis suuri tarve saada se toimintaan, mutta mikään ei tunnu auttavan, sitä ei näy missään. Kyseessä on NEC-2510A DVD+-RW asema. Luulin jo selvittäneeni ongelman kun buutin jälkeen ruudulle hyppää ElbyCheck ja ilmoittaa jostain korruptoituneesta ajurista, mutta loppujen lopuksi ei mitään apua. Edit:Koitin asemaa toisessa koneessa ja siinä se toimi. Ja kun äsken sen tälläsin tähän niin alkoi toimimaan, luultavasti ide-kaapeli oli höllästi emossa, ainoa muutos minkä aikaisempaan tein oli se että vaihdoin molexia, mutta voiko se vaikuttaa?? Pääasia on se että se toimii. Kiitos vinkeistä
Katso onko se asema vielä laitehallinnassa. Jos on, niin poista se sieltä ja boottaa kone. Ja onhan ne kaikki johdot nyt kiinni?
Kun ei näy laitehallinnassa eikä ylipäätään missään ja kyllähän nuo piuhat on kiinnni ja vielepä oikein päin
Tunnistuuko laite bios:sissa? Jos ottas sen aseman ide-kaapelin ja virtajohdon irti, sit kone käyntii. Sammutat konee, laitat kaapelin ja virtajohdon takas kii, jos ny tunnistas.