Paljonko prosessori kuluu?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi hebe72 20.07.2005.

  1. hebe72

    hebe72 Regular member

    Liittynyt:
    10.06.2005
    Viestejä:
    213
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ehkä hömö kysymys,mutta rupesi kiinnostamaan se,paljonko prossun käyttöikä lyhenee kun prossu on usein 100% käytössä 15 tuntiakin putkeen kun vääntelen ja kääntelen leffoja eri formaateille.Lämmöt on kumminkin sallitun rajoissa.Onko kellään kokemusta?Mulla prossuna AMD Sempron 3000+
     
  2.  
  3. Bluekkis

    Bluekkis Active member

    Liittynyt:
    04.08.2003
    Viestejä:
    2,235
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Prosessorin ikää kuluttaa enemmänkin lämpö jolla on vaikutusta transistoreihin, ei niinkän käyttö aste. Koska prosessorissa ei ole liikkuvia tai muuten kuluvia osia, teoriassa sitä voisi käyttää ikuisesti. Korkeat lämpötilat kuitenkin kuluttavat transistoreita hieman ja sanotaan että nyky prosessorit kestävät (näin hatusta heitettynä) ~50v.
     
  4. Dwnldz_5

    Dwnldz_5 Active member

    Liittynyt:
    01.06.2005
    Viestejä:
    1,866
    Kiitokset:
    14
    Pisteet:
    68
    Ei kai se suoritinta syö kovin kummoisesti vaikka se kokoajan jotain laskeskelisi? Kyllä se varmaan muutamia vuosia toimii, itsellä Intel Pentium II MMX (233MHz), monia vuosia vanha ja hyvin toimii, joten nou paniikki.
     

Jaa tämä sivu