Äänipiiri ottaa häiriötä jostain - rätinää - pyydän apua

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi WQe 12.07.2005.

  1. WQe

    WQe Regular member

    Liittynyt:
    13.01.2005
    Viestejä:
    150
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kuulokkeista ja/tai kaijuttimista kuuluu koko ajan vaimeaa rätinää. Ääni voimistuu liikkuvaa kuvaa esittäessä (esim DirectX:n pyörivä kuutio tai ikkunoita liikutellessa)
    Äänikortti ei vaikuta olevan rikki sillä rätinä jatkuu vaikka sen poistaisi käytöstä kokonaan, vaikka kaikki muut äänet katoavatkin.
    Mikään rauta/ruuvi/metalli/jne ei koske minne ei pitäisi ja on kokeiltu ilman piuhoja ja muita komponentteja. Ainoa tapa saada rätinä loppumaan on irroittaa kuulokkeiden/kaijuttimien johdot tai irroittaa emolevyn audio-jumpperit, eikä ole suurikaan yllätys, että näin katoavat muutkin äänet.

    Itse veikkaisin jotain rikkinäistä komponenttia kuten näytönohjainta tai virtalähdettä, mutta en voi ymmärtää missä vaiheessa jokin niistä olise mennyt rikki.
    Ei kukaan osaa sanoa muita vaihtoehtoja?

    edit: kysymysmerkin lisäsin :)
     
    Viimeksi muokattu: 12.07.2005
  2.  
  3. Recil

    Recil Member

    Liittynyt:
    03.04.2004
    Viestejä:
    68
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Mitä kautta olet vetänyt kuulokkeiden piuhan koneeseen? Itselläni oli sama ongelma kun pidit sitä kiinni suoraan etupaneelissa mutta ongelma hävisi kun vaihdoin sen koneen taakse suoraan äänikorttiin (tosin integroitu p***a sekin). Ja rätinä voimistui juuri esim. ikkunoita liikuteltaessa. Muista toki tarkistaa että piuhat ovat tiukalla. En jaksa uskoa että vika olisi näytönohjaimessa/powerissa.
     
  4. WQe

    WQe Regular member

    Liittynyt:
    13.01.2005
    Viestejä:
    150
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kuten sanoin vika ei ole omissa kytkennöissäni. On sen verran monta kertaa koitettu.
    Itsekään en usko vahvasti, että johtuisi powerista/näyttiksestä, mutta päättelin mahdollisuuden siitä, koska kuvalla ja rätinällä on yhteys (näytönohjain) sekä rasituksella ja virransyötöllä (20-pinnin piuha (virtalähde))
    Kuulostaa kaukaa haetulta, mutta vaihtoehdot alkavat olla vähissä ja en usko, että olisin saanut 2 peräkkäistä emoa joissa olisi ollut susi Soundstorm-äänipiiri... Ja rätin jatkuu vaikka sen disabloisikin.
    Kyllä nakertaa ankarasti
     
  5. Bluekkis

    Bluekkis Active member

    Liittynyt:
    04.08.2003
    Viestejä:
    2,235
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Siis Kyseessä on integroitu äänipiiri? Ne kun aina ottavat sähköistä häiriötä musita komponenteista joka ilmenee vaimeana jatkuvana suhinana.
     
  6. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Onko "äänikortti" siis integroitu emoon? Vaikuttaisi nimittäin lähinnä emon suunnittelufibalta, halvalla toteutetut äänet ovat usein hintansa veroisia. Äänikortin uusimmat ajurit kannattaa tietysti päivittää, ellei vielä ole tehty.

    Jos CD/DVD-soitin on kiinni erillisellä äänipiuhalla äänikortissa/emolla, sen irrottamista voisi koittaa.

    Entä onko PC sähköisesti kiinni muissa sähkölaitteissa (TV, stereot, videot, ...) tai onko siinä TV/radio-antennikaapeli kiinni (TV-kortti)? Onko maadoitetussa pistorasiassa?

    Periaatteessa syypää voisi tietysti olla myös joku ympäristöönsä kovasti häiriöitä säteilevä komponentti, vaikka juuri poweri, levyasema tai näyttis. Joku ns. EMC-suojauksesta vastaava komponentti voisi olla vaikka mennyt rikki. Osien vaihtamisen vaikutusta voisi tietysti kokeilla, powerin kohdalla se olisi ainakin helppoa - varsinkin jos lainatavaraa on tarjolla.
     
  7. WQe

    WQe Regular member

    Liittynyt:
    13.01.2005
    Viestejä:
    150
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    "Äänikorttina" toimii integroitu soundstorm, vastaa lähes audigyä...
    8RDA3+, ääni erinomainen, ei ongelmia
    A7V880, parempi basso, ei ongelmia
    A7N8X-E, lähes täydelliset äänet + rätinää
    DFI LP NFII U B, ja edelleen rätinää
     
  8. lettas

    lettas Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    03.03.2003
    Viestejä:
    4,416
    Kiitokset:
    221
    Pisteet:
    93
    Eikös joku maadoitus- viba voinut saada aikaan tuollaista ilmiötä? Sähköpiuha maadoitettu/..tamaton? Käytetyt komponentit saattavat olla kehnoja, vaikka kortti nimellisesti lähentelisi audigyä ominaisuuksissaan ja tekniikassaan.
     
  9. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Ei se ongelma tarvitse olla itse SoundStormissa, vaan kuulokevahvistimen suunnittelussa (käsittääkseni se ei kuulu tuohon nForce-chipsettiin).

    Vai onkos muuten niin, että etukuulokkeiden ääni yleensä vahvistetaan vasta sillä pienellä koteloon kiinnitettävällä piirikortinpalalla? Eli ääni voisi olla vielä kunnossa emolla, mutta kotelon vahvari (joka saa sähkönsäkin pitkiä, häiriöherkkiä piuhoja pitkin), voisi aiheuttaa ongelman. Jos ääni on parempi takaa otettuna, syy voisi olla edellä mainittu.
     
  10. jokisam

    jokisam Guest

    joo ne etupaneelin navat vetää äänet ihan vituilleen!! mul monesti ei tuu oikeelle kaijuttimelle ääniä ku otan etupaneelista kuulokkeet pois
     
  11. handeran

    handeran Regular member

    Liittynyt:
    28.06.2002
    Viestejä:
    373
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    pari kertaa ollut sama ongelma,toisella kertaa viallinen tuuletin(käämistä lakka irti) ja toisella kertaa riitti emon ajurien päivitys.
     
  12. zapetu

    zapetu Regular member

    Liittynyt:
    06.04.2005
    Viestejä:
    727
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    ...ainoastaan käytettäesssä Dolby Digital Liveä. DA-muuntimet ovat samaa kuraa kuin kaikissa muissakin integroiduissa.
     
  13. WQe

    WQe Regular member

    Liittynyt:
    13.01.2005
    Viestejä:
    150
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tarkennetaan vielä, että kuulokkeet ja kaijuttimet ovat takapaneelissa ja oavt 5.1 settejä molemmat.
     

Jaa tämä sivu