s-ata+käyttis=image?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi citizen02 08.07.2005.

  1. citizen02

    citizen02 Member

    Liittynyt:
    11.06.2005
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    elikkäs helpointa tapaa värkätä sata kiintarilta C: asemasta image cd:ille, ja siitä sitten kun aikoo alustaa kiintarin ja purkaa sietä windowsin ohjelmineen ja säätöineen puhtaana taas kovolle kun emo ei tunnista sataa.

    keinoja, softaa?

    (lankkuna asus a7n8x-e deluxe)
     
    Viimeksi muokattu: 08.07.2005
  2.  
  3. Tode

    Tode Member

    Liittynyt:
    24.01.2005
    Viestejä:
    30
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Nortonin ghostilla voi tehdä ainakin imagen. Muistaakseni myös boottaavan levyn tekeminen onnistuu. Jos ei saa tehtyä boottaavaa levyä, niin ota sata-ajurit korpulle ja asenna winukka suoraan sen omalta cd:ltä. Kai imagen voi sitte palauttaa levyltä sen jälkeen kun saat koneen päälle.
     
  4. citizen02

    citizen02 Member

    Liittynyt:
    11.06.2005
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    lähinnä pyrinkin siihen että ei tarvitsisi hirveällä usean tunnin työllä ruveta wintoosaa asentelemaan ja sitten purkamaan imegee ja kaikkee turhaa.

    kun sen aseman voi forkata ja purkaa valmiin windowsasennus imagen varmaan vajaassa 10min. että heti kun tuntuu että käyttiksen toiminnassa on mitään häikkää voin kevein mielin vetää sen sileeks vaikka joka viikko jos niin lystää.
     
  5. Tode

    Tode Member

    Liittynyt:
    24.01.2005
    Viestejä:
    30
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    No jos haluut formatoida levyn niin ei kai siinä vähän pitää vaivaa nähdä. Sen jälkeen voita palauttaa niitä ghostin image tiedostoja niin usein kuin haluat.
     
  6. pkaksp

    pkaksp Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    11.01.2005
    Viestejä:
    12,233
    Kiitokset:
    53
    Pisteet:
    128
    Jos käytät Norton Ghostia ja imagen palautusta, niin muistaakseni sun ei tarvi edes formatoida kovoa. Ghost ajaa sen imagen suoraan vanhan päälle. Eli ei tarvi huolehtia S-ATA ajureistakaan.
     
  7. Osku87

    Osku87 Regular member

    Liittynyt:
    30.11.2004
    Viestejä:
    2,634
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Onko tuo nykyinen käyttis, josta aiot tehdä imagen juuri asennettu vai jo pidemmän aikaa ollut.

    Ei formaamisesta ole mitään hyötyä, jos laitat tasan saman käyttiksen takas. Ihan yhtä huonosti se toimii silloinkin.
    ¨
    Ratkaisu on asentaa windows puhtaalle alustalle alusta asti ja siihen kaikki tarvittavat ohjelmat ja sen jälkeen ottaa heti image.
     
  8. citizen02

    citizen02 Member

    Liittynyt:
    11.06.2005
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    oli joo suunnitelmissa tietty tuo sun ratkasu.. mut en vaan sitä tee ennenko tiedän et onnistuu tuo mitä ekaks kysyinkin.
     

Jaa tämä sivu