Asentelin kaverin koneelle käyttiksen ja softat uudelleen (formatoinnin jälkeen). Kaikki toimi ongelmitta, kunnes kaveri haki koneen kotiinsa. Tietenkin näytön resoluutio unohtui hieman isommalle, koska itsellä 19" ja kaverilla 14" (xp:n säätämä resoluutio). Kone oli käynnistynyt normaalisti, kunnes työpöydän tilalle tuli viivashow (näytön suojaustoimnto?). Sen jälkeen kone ei olekaan käynnistynyt. Konetta testattu nyt 19" näytöllä, eikä starttaa. Ei tule edes emon eikä biosin valikkoa ,(ei auttanut toinen näytön ohjain, koneessa integroitu). Kovalevyä yritin lukea omassa koneessa, mutta vaikuttaisi että sekin on hajonnut. Myöskään emo ei piippaa, vaikka yrittää käynnistää ilman muistikampaa. Voiko liian iso resoluutio rikkoa jotain, vai onko vain sattumaa.
Resoluution ei pitäisi winukan puolella vaikuttaa mihinkään, se kun tunnistaa uuden näytön ja vaihtaa defaultti asetuksiin. Mahdollisesti viallinen näyttis? Tai jotain muuta hajonnut kuljetukse yhteydessä.
ottakaa vähemmän välttämättömät osat 1 kerrallaan pois, jos vikaa ei löydy nii kokeilkaa toisella emolla, mutta vanhoilla osilla, jos toimii on emossa häikkää
Bluekkis:JOs noin on,niin miksi kun vaihdan oman 19 tuumaisen tilalle 15 tuumaisen niin tuo 15 tuumainen vain esittää tuota viivashow:ta aivan kuten kysyjän kaverilla...eivät kaikki xp:t ainakaan tuota tee...
Saattaa myös olla, että kun tämä 14" näyttö ei ole toistanut korkeaa resoluutiota, se on mennyt oikosulkuun ja antanut takaisinpäin johtoa suuren sähkövaruksen. Tällöin on mahdollista että näyttiksen portti, tai koko näyttis on kärähtänyt. Itselleni ei ole sattunut näin monitorin kanssa, mutta TV hajoitti TV-out liitännän mun näyttiksestä samankaltaisesti. Koita toista porttia, jos sellainen on näyttiksessä.
Itsekkin epäilen tuota takaisinpäin suuntautunutta virtapiikkiä. Voiko kyseinen piikki rikkoa esim. kovalevynkin? Ja edelleen epäilen myös emon toimintaa, koska ei reagoi mitenkään ainoan muistikamman poistamiseen. Irrotettavia komponentteja ei juuri ole kuin cd/dvd asemat, kovo ja muisti (loput integroitu). Kaikki on olleet irti ja lopputulos sama. Ei uskalla oikein laittaa omiakaan komponentteja koneeseen, ettei nekin pala (näytönohjainta kokeiltu).
Se on sitten emolevy vaihtoon, jos on integroita näyttis ja näyttö on antanut taakseoäin virtapiikin niin kai se on menny emolevyyn saakka. Katso onko emon pienet mustat vesitornin näköiset jutut pullistuneet. Perhana en muista niiden nimiä.
Eli katso, ettei noi konkat ole pullistuneet tai vuotaneet http://www.kulve.fi/images/koneet/induktio/w_100_2612.jpg ..ne pienet mustat vesitornin näköiset jutut