Olenko ymmärtänyt oikein että jos haluaa käyttää muistikampoja dualchannelissa A64 kokoonpanossa niin kyseessä täytyy olla kaksi samanlaista ja merkkistä kampaa? Toimiiko siitten kaksi erilaista singlenäkään? Kiitän.
dual channel toimii jos kaksi samanlaista muistia(ei välttämättä tarvitse olla edes samanmerkkisiä) ja singlenä toimii aina, kunhan muisti on muuten sopiva.
Riittää, kun molemmissa muistikanavissa on saman verran muistia uusilla piireillä, esim toisessa 256, 256 ja toisessa 512 kampa.
Kun laitat palikoita kiinni emolevyyn, niin tarkista manuaalista, että laitat ne oikeisiin paikkohin. Paikoilla nimittäin on merkitystä ja usein ne paikat eivät ole 1 ja 2, vaan esim. 1 ja 3. Minun piti vielä päivittää MSI-emon biossi uusimpaan, ennen kuin rupesi toimimaan dualina.
Hiukan nopeamman muistinkäytön AMD alustoilla (Socket A kannalla tuosta ei ole hirveästi hyötyä kuin Nforce2 piirisarjoilla ja integroidulla näyttiksellä, 939 kannalla eroa saattaa tulla 10% mutta yleensä puhutaan kumminkin muutamasta prosentista) , Intel:in leirissä tuolla on enemmän merkitystä kun ei ole suorittimessa itsessään muistiohjainta.