Olen ostamassa AMD 64 3500+ ja siihen Connect3D Radeon X800 XL näytönohjaimen. Mitä intelin pentium mallia tuo amd:n versio vastaa? Entä muodostaako jompi kumpi näistä komponenteista toiselle "pullonkaulan"? Mikäli jollain on testilinkkejä näistä komponenteista, niin laittakaa niitä tulemaan.
Näyttävät ihan hyvin samantasoisilta. Ei pitäis kumpikaan olla pullonkaulana. Joudut varmaankin hankkimaan myös uuden emolevyn noille osille. Testilinkkejä löytyy ihan googlettamalla. Vaikka: http://www.swzone.it/articoli/At643500vsp4640_32_64/pagina1.php - Intel Pentium 4 640 ja Amd Athlon 64 3500+:n vertailutesti Prosessori on noin Intel Pentium 4 640:n tasoinen. Täyttä vastaavuuttahan ei ole olemassa.
Juu unohdin mainita, että ostan siihen MSI K8N NEO4 Platinum nForce 4 Ultra emolevyn. Kiitoksia linkistä. Siitä oli paljon apua.